Με άνεση η Ομόνοια, ασταμάτητη η Ανόρθωση
30/10/2020 21:36

Η Ομόνοια τα…χρειάστηκε στο πρώτο σετ στον αγώνα με την Ολυμπιάς Φρενάρους για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών, αλλά κέρδισε τους νεοφώτιστους με 3-0 σετ και συνεχίζει την αήττητη πορεία της. Παράλληλα, επικεντρώνεται στους δυο αγώνες της Ευρώπης Δευτέρα και Τρίτη.
Η Ολυμπιάς πήγε στο Στάδιο «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ – ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ» έπαιξε στα ίσα την Ομόνοια στο πρώτο σετ αλλά τελικά έχασε.

Η Ολυμπιάδα Φρενάρους έπαιξε ίσος προς ίσον την Ομόνοια στο πρώτο σετ που έπαιξε με τον Μ. Λοϊζου βασικό και έχασε στις λεπτομέρειες από τους «πράσινους» με 25-23 σε 25’.

Στο δεύτερο σετ η Ομόνοια παίζοντας με αλλαγές ανέβηκε προηγήθηκε 18-11 και κέρδισε 25-16 σε 22’ και έτσι έγινε το 2-0 σετ.

Oι «πράσινοι» στο τρίτο σετ ρόλαραν και κατάφεραν να προηγηθούν με νταμπλ – σκορ 12-06, να αυξήσουν σε 19-10 και να τελειώσουν το σετ με 25-15 σε 21’ και τον αγώνα σε 68’ με 3-0 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ):BojicRangel, Σ.Πετρακκίδης,Λοϊζου, Προδρόμου, Ελευθερίου, – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές:Α. Πετρακκίδης,,Χατζηφιλίππου, Μαυρομμάτης, Αλεξίου, Αντωνιάδης.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ(Π. ΚΩΝΣΤΑΣΝΤΙΝΟΥ): Αδάμου, Βασιλείου, Alan, Σαράντης, Payan, Ξενοφώντος– Λίμπερο:Πρωτοπαπάς – Αλλαγές: Χαραλάμπους, Θεοφάνους.

ΣΤΑΔΙΟ «ΤΑΣΣΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ –ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ»: ΟΜΟΝΟΙΑ – ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ 3-0 (25-23, 25-16, 25-15)

Συνέπεια με τη νίκη και την κορυφή

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ»: AΝΟΡΘΩΣΙΣ – ΑΠΟΕΛ 3-1 (25-11, 19-25, 25-15, 25-13)

Συνέπεια με τη νίκη δείχνει η Ανόρθωσις. Η «Μεγάλη Κυρία» στο ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής επιβλήθηκε του ΑΠΟΕΛ στο Αθλητικό Κέντρο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» με 3-1 και παραμένει στην κορυφή με 09 βαθμούς. Η Ανόρθωσις πέτυχε την τρίτη σερί νίκη, ενώ το ΑΠΟΕΛ έχασε για δεύτερη φορά και έμεινε στον πυθμένα χωρίς βαθμό.

Η ομάδα της Αμμοχώστου ήταν ανώτερη στα τρία σετ, ενώ οι «γαλαζοκίτρινοι» κέρδισαν δίκαια το δεύτερο σετ.

Η Ανόρθωσις ήταν ανώτερη στο πρώτο σετ αύξανε συνεχώς τη διαφορά και κυρίως μετά τα μέσα του σετ «καθάρισε» 18-09 για να κερδίσει 25-11 σε 22’ και να προηγηθεί 1-0.

Το ΑΠΟΕΛ εντυπωσίασε αιφνιδιάζοντας την Ανόρθωση στο δεύτερο σετ. Οι «γαλαζοκίτρινοι» χειρίστηκε άριστα το σετ, προηγήθηκε 18-23 κερδίζοντας με 19-25 σε 26’ ισοφαρίζοντας το ντέρμπι της 3ης αγωνιστικής.

Στο τρίτο σετ η «Μεγάλη Κυρία» άρχισε πολύ καλύτερα και το ταμπλό στο «ΘΕΜΙΣΤΟΚΛΕΙΟ» έγινε το 13-05. Το σετ ήταν πανομοιότυπο με το πρώτο με την Ανόρθωση να προηγείται 19-09 κερδίζοντας τελικά 25-15 σε 23’ ανακτώντας το προβάδισμα.

Στο καθοριστικό τέταρτο σετ η Ανόρθωσις εξασφάλισε νταμπλ – σκορ 12-06 για να ελέγξει πλήρως το σετ. Το σκορ ανέβηκε στο +12 22-12 για να ολοκληρωθεί το σετ 25-13 σε 23’ και η Ανόρθωσις κέρδισε 3-1 σε 104’.

AΝΟΡΘΩΣΙΣ(KXΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Xριστοφή, Tores, Ευσταθίου, Knezevic, Σαββίδης, Maxson – Λίμπερο: Χαραλαμπίδης – Αλλαγές: Κοντός.

AΠΟΕΛ(Γ. ΛΑΪΟΣ): JansonsSaar, Κανάρης, Σκορδής, Αβερκίου,Στρουγκάρεβιτς, – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγή: Χριστοφορίδης, Σοφοκλέους.

Κέρδισε και είναι εκεί

ΑΘΛΗΤΙΚΟ ΚΕΝΤΡΟ «ΑΦΡΟΔΙΤΗ»: Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – Ε.Ν.Π.3-1 (25-19, 25-14,18-25, 25-22)

Επιστροφή στις νίκες για τον Green Air Παφιακό. Μετά την ήττα στο ντέρμπι της Δευτέρας από την Ομόνοια, η παφιακή ομάδα στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Ανδρών κέρδισε στο Αθλητικό Κέντρο «ΑΦΡΟΔΙΤΗ» την Ε.Ν.Π. με 3-1 σετ. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη εξασφάλισε τη δεύτερη νίκη και βρίσκεται κοντά στην κορυφή. Η Ένωση άφησε πολύ καλές εντυπώσεις, το πάλεψε όμως δεν μπόρεσε να κάνει την υπέρβαση και έμεινε στους τρεις βαθμούς.

Η ομάδα της Πάφου κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό εκεί που έπρεπε κερδίζοντας το πρώτο σετ με 25-19 σε 25’ και προηγήθηκε 1-0 σετ.

Η Ένωση μπήκε καλά στο δεύτερο σετ και βρέθηκε μπροστά 02-04 αλλά ο Green Air Παφιακός προηγήθηκε 07-05. Η ομάδα του Καμπερίδη ήταν πολύ καλύτερη στη συνέχεια κερδίζοντας 25-14 σε 23’ αυξάνοντας σε 2-0 το δείκτη του σκορ.

Οι «βυσσινί» επιχείρησαν να βάλουν δύσκολα στο τρίτο σετ στον Green Air Παφιακό αφού προηγήθηκαν 07-12. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη έκανε την προσπάθειά της μειώνοντας σε 12-15 και το σετ «άναψε». Η Ένωση κράτησε κερδίζοντας 18-25 σε 28’ μειώνοντας το σκορ.

Το τέταρτο σετ είχε τεράστιο ενδιαφέρον αφού έγινε ντέρμπι. Η Ένωση μπήκε πιο αποφασιστικά και προηγήθηκε, αλλά η παφιακή ομάδα ανέκτησε το προβάδισμα 15-12 ξεφεύγοντας και άλλο 19-15. Ο Green Air Παφιακός παρά την πίεση της Ε.Ν.Π. κέρδισε 25-22 σε 26’ και τον αγώνα με 3- 1 σετ σε 100’ αγώνα.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ(Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Σαββίδης,Οικονομίδης, Παφίτης, PettySyftestadAνδρέου – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου.

E.N.Π. (Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ):CoutinhoStevovic, Γεωργίου, Χρυσοστόμου, Acosta, Παπανδρέου – Λίμπερο: Πάπας – Αλλαγές: Στέκας.