Την βρίσκει …με τα δίκτυα!
31/10/2020 10:33

Από τους πιο σπουδαίους ποδοσφαιριστές που έχει στο ρόστερ της η Ανόρθωση είναι ο 30χρονος Κροάτης αμυντικός, Μπράνγκο Βργκοτς. Μπορεί η θέση του να είναι στην άμυνα, όμως, φέτος έχει και άλλο ρόλο στην ομάδα και την ικανότητα στο σκοράρισμα.
Σημειώνεται ότι φέτος ο Βργκοτς έχει πετύχει τρία γκολ, δύο στο πρωτάθλημα με το ΑΠΟΕΛ και την Νέα Σαλαμίνα και άλλο έναν στην Ευρώπη. Τον προηγούμενο Σεπτέμβριο σκόραρε επί της Βασιλείας στην ήττα με 3-2 από την Ελβετική ομάδα, για τα προκριματικά του Γιουρόπα Λιγκ.
Πάντως, ο Τιμούρ Κετσπάγια έχει δώσει τη δυνατότητα στον Βργκοτς να προωθείται όταν χρειάζεται και αυτό αποδίδει αφού με την ποιότητα, την εμπειρία και την δυναμική του μπορεί να δώσει πολύτιμες βοήθειες στην ομάδα.
Ο Κροάτης αμυντικός εντάχθηκε την προηγούμενη σεζόν στην ομάδα της Αμμοχώστου και αγωνίστηκε σε όλα τα ματς, χωρίς μάλιστα να χάσει λεπτό στο πρωτάθλημα που τελικά αυτό διακόπηκε από την ΚΟΠ.
Φέτος, ο Βργκοτς αγωνίστηκε στα έξι από τα οκτώ παιχνίδια της Ανόρθωσης στο πρωτάθλημα και συμπλήρωσε συνολικό χρόνο 540 λεπτά. Δέχθηκε δύο φορές την κίτρινη κάρτα στους αγώνες με την Ομόνοια και την Νέα Σαλαμίνα.
Σημειώνεται ότι προτού ενταχθεί στην Ανόρθωση, ο Μπράνγκο Βργκοτς ήταν στο Ισραήλ και την Μακάμπι Νετάνια για τρεις σερί χρονιές.
Ο 30χρονος Κροάτης αμυντικός άρχισε την καριέρα του από την πατρίδα του και την Όσιγιεκ από το 2010 έως το 2013 και ακολούθως συνέχισε στην Σπλιτ από το 2013 έως το 2016. Στη συνέχεια μετέβη στο Ισραήλ, για την Μακάμπι Νετάνια, γι’ άλλα τρία χρόνια. Πλέον διανύει τη δεύτερη του χρονιά στην Ανόρθωση.
Σε ότι αφορά την προσπάθεια της Ανόρθωσης στο πρωτάθλημα, σήμερα ολοκληρώνει την προετοιμασία της και επικεντρώνει την προσοχή της στην Καρμιώτισσα για τον αυριανό (01/11) αγώνα, στο «Στέλιος Κυριακίδης», για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος.
Στόχος της «Μεγάλης Κυρίας» είναι η εξασφάλιση της νίκης και άλλων τριών πολύτιμων βαθμών στο πρωτάθλημα που θα την διατηρήσουν σε πορεία τίτλου.