Πέρασε και από τη Λεμεσό το ΑΠΟΕΛ
15/11/2020 21:09
Η ΑΕΛ φιλοξένησε το ΑΠΟΕΛ στην Κλειστή Αίθουσα «Νίκος Σολομωνίδης» για την 8η αγωνιστική της ΟΠΑΠ Basket League. Οι γαλαζοκίτρινοι της Λευκωσίας πήραν τη νίκη με 75-66 και έφτασαν τις 4 νίκες στο πρωτάθλημα. Αντίστοιχα η ομάδα της Λεμεσού συμπλήρωσε την 7η ήττα της σε αντίστοιχες αναμετρήσεις.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλύτερα στο παιχνίδι, όπου με πόντους από τους Λούκας και Γκίλμπερτ, πήραν ένα προβάδισμα με 7-0.  Στη συνέχεια η ΑΕΛ πήρε τα ηνία του αγώνα, κάνοντας ένα δικό της 9-0 σερί και πέρασαν μπροστά (9-7). Κοιλαράς και Λούκας έβαλαν και πάλι το ΑΠΟΕΛ μπροστά, κρατώντας αυτή τη φορά το προβάδισμα μέχρι το τέλος της περιόδου (18-26)
Στη δεύτερη περίοδο, με τους Γκάντια-Ρόσα και Φέργκιουσον, η ΑΕΛ βρήκε τον τρόπο να ανατρέψει τα εις βάρος της δεδομένα και να περάσει μπροστά στο σκορ (29-28). Μάλιστα η ομάδα της Λεμεσού συνέχισε να βρίσκει πόντους από τους προαναφερθέντες και να ξεφύγει μέχρι και με 7 πόντους διαφορά (37-30). Το ΑΠΟΕΛ επέστρεψε και με τον Λούκας, τον Ηλιάδη και τον Γκίλμπερτ πήρε ένα προβάδισμα δύο πόντων, ενώ ο Γκάντια-Ρόσα με ένα σουτ λίγα δευτερόλεπτα πριν την κόρνα της γραμματείας, έστειλε τις δύο ομάδες ισόπαλες στο ημίχρονο (41-41).
Το τρίτο δεκάλεπτο κύλησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι-χέρι, με το προβάδισμα να εναλλάσσεται διαρκώς. Με καλάθι του Νόρφλιτ οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 4 πόντους στο τέλος της περιόδου (54-58).
Στην τελευταία περίοδο, η ομάδα του ΑΠΟΕΛ προσπάθησε να ξεφύγει στο σκορ, όμως η ΑΕΛ έμενε κοντά με τον Ζαχαρία Χανούν να πετυχαίνει 8 συνεχόμενους πόντους. Ο Φέργκιουσον έδωσε  με τρίποντο προβάδισμα στους γηπεδούχους, ο Κοιλαράς όμως απάντησε αμέσως, ο Λούκας με μία βολή και ο Γκίλμπερτ, έδωσαν αέρα τριών πόντων, με δυόμιση λεπτά να απομένουν στο ρολόι (65-70). Η ΑΕΛ δεν κατάφερε να βρει εκ νέου απάντηση, έτσι η ομάδα της Λευκωσίας πέρασε με νίκη από τη Λεμεσό.
ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-26, 41-41, 54-58, 66-75.