Δυσκολεύτηκε, αλλά επέστρεψε στις νίκες η Ζενίτ
20/11/2020 23:04

Έπειτα από ένα πολύ κακό ποιοτικά παιχνίδι, η Ζενίτ παρά τα 4/21 τρίποντά της, πήρε αυτό που ήθελε στο Βερολίνο απέναντι στην Άλμπα, καθώς νίκησε 73-66 και έφτασε στις τέσσερις νίκες σε έξι αγώνες στην Ευρωλίγκα.
Κορυφαίοι για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ οι Γκουντάιτις και Τόμας με 16 και 17 πόντους αντίστοιχα, ξεχώρισε από την Άλμπα που είχε 4/22 τρίποντα ο Λέιμερς με 13 πόντους και 10 ριμπάουντ. Στο 2-6 έπεσε το ρεκόρ της ομάδας του Αίτο Ρενέσες.
Το ματς:

Η Ζενίτ με όπλο της την άμυνα και τους πόντους στο «ανοικτό» γήπεδο, προηγήθηκε 8-4 στο 5’, με τους Τόμας και Χόλινς να σκοράρουν. Το παιχνίδι ήταν πολύ κακό ποιοτικά, με τις δύο ομάδες να έχουν στο πρώτο δεκάλεπτο 0/11 τρίποντα συνολικά και μόλις 3 και 1 ασίστ αντίστοιχα, για το 10-12 υπέρ των φιλοξενούμενων στο τέλος του δεκαλέπτου. Η Άλμπα, με τους Γκιφάι και Λέιμερς προηγήθηκε 16-14 στο 13’, με την Ζενίτ να έχει 0/9 τρίποντα μέχρι εκείνο το σημείο και μοναδική αξιόπιστη λύση τον Ζούμπκοφ.

Μόλις οι ρώσοι άρχισαν να βρίσκουν σκορ πίσω από τα 6.75, η υπέρ τους διαφορά άνοιξε για πρώτη φορά στο +9 (18-27 στο 16’). Την ίδια ώρα η γερμανική ομάδα, είχε μέχρι εκείνο το σημείο 0/9 τρίποντα και 0/11 στην ανάπαυλα! Έτσι, δεν μπορούσε να βρει λύσεις, έπαιζε κακό μπάσκετ, έχασε και τον Έρικσον με τραυματισμό και η Ζενίτ, με λίγο πιο ορθολογικό μπάσκετ και καλύτερη αναλογία ασίστ-λαθών (9-3) προηγήθηκε 33-22 στο ημίχρονο.
Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου, τα δύο πρώτα μαζεμένα τρίποντα της Άλμπα από τον Μάτισεκ, έριξαν την διαφορά κάτω από τους δέκα (30-38 στο 23’), όμως με τον Γουίλ Τόμας σε πολύ καλή κατάσταση και τον Πόιθρες να δίνει βοήθειες σε ριμπάουντ και σκοράρισμα, η Ζενίτ διαμόρφωσε το 45-34, τρία λεπτά πριν το τέλος της περιόδου. Οι γηπεδούχοι με κάποιες εκλάμψεις του Γκρέιντζερ και δημιουργία από τον Σίβα, μείωσαν στο -6, όμως ο Γκουντάιτις σκόραρε από την γραμμή των ελευθέρων βολών για το 43-51 στο 30’.
Οι παίκτες του Πασκουάλ, συνέχισαν και στο τέταρτο δεκάλεπτο να εκμεταλλεύονται την υπεροχή του Γκουντάιτις στην ρακέτα, ο Λιθουανός τους δικαίωνε συνεχώς και έτσι η Ζενίτ έφτασε για πρώτη φορά στο +14 (45-59), επτάμισι λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η Άλμπα, με επί μέρους 11-2 και τον Λέιμερς πρωταγωνιστή, μείωσε σε 61-56 στο 36’, όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή. Οι φιλοξενούμενοι με τον Πονίτκα αυτή την φορά να αναλαμβάνει δράση, κατάφεραν να κρατήσουν ως το τέλος την νίκη στην μεριά τους…
Τα δεκάλεπτα: 10-12, 22-33, 43-51, 66-73.