Την νίκησε και την έριξε από την κορυφή
20/11/2020 22:02

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-0 (27-25, 25-22, 25-21)

Ο Green Air Παφιακός πήρε την 7η αγωνιστική την πιο μεγάλη νίκη στη σεζόν. Παίζοντας πολύ έξυπνα κέρδισε την μέχρι τώρα πρωτοπόρο και ισόβαθμή του Ανόρθωση και την έριξε από την κορυφή. Η ομάδα του Κ. Καμπερίδη κέρδισε σε ένα κλειστό ντέρμπι την Ανόρθωση που δεν φάνηκε αποτελεσματική χάνοντας για πρώτη φορά φέτος.

Εξαιρετικό το πρώτο σετ στο ντέρμπι με τον Green Air  Παφιακό να επιβάλλεται 27-25 στα σημεία και να προηγείται 1-0. Στο δεύτερο σετ οι Παφίτες κέρδισαν εκ νέου με 25-22 και αύξησαν σε 2-0 σετ. Στο τρίτο σετ το ντέρμπι ήταν ισορροπημένο με τον Green Air Παφιακό να προηγείται 08-07.  Το σετ ήταν πολύ κλειστό με τον Green Air Παφιακό να κερδίζει 25-21 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

Green Air ΠΑΦΙΑΚΟΣ (Κ. ΚΑΜΠΕΡΙΔΗΣ):Σαββίδης, Οικονομίδης, SyftestadPetty, Παφίτης – Λίμπερο: Παπαχριστοδούλου

AΝΟΡΘΩΣΙΣ (KXΡΙΣΤΟΦΙΔΕΛΗΣ):Guillerme, Σαββίδης, Ευσταθίου, Χριστοφή, Torres –Λίμπερο: Χαραλαμπίδης.

Πλησιάζει το «τριφύλλι»

ΟΜΟΝΟΙΑ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ 3-0 (25-19, 25-22, 25-13)

Η Ομόνοια παίζοντας όσο χρειαζόταν κέρδισε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Ανδρών την Αναγέννηση Δερ. με 3-0 σετ και βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από την πρωτιά. Η Αναγέννηση πάλεψε αλλά φάνηκε κυρίως στο δεύτερο σετ.

Η Ομόνοια στα δυο πρώτα σετ έκαμψε την αντίσταση της Αναγέννησης κερδίζοντας τα σετ με 25-19 και 25-22. Εξαιρετικό τον ξεκίνημα και στο τρίτο σετ με τους «πράσινους» της Λευκωσίας να προηγούνται 07-03. Με το υπέρ τους 21-12 οι «τριφυλλοφόροι» καθάρισαν κερδίζοντας 25-13 και τον αγώνα με 3-0 σετ.

ΟΜΟΝΟΙΑ(Σ. ΣΑΒΒΑ): Rangel, Α.Πετρακκίδης, Αλεξίου, Προδρόμου, Bojic,Ελευθερίου – Λίμπερο: Πλατρίτης – Αλλαγές: Μαυρομμάτης

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΔΕΡΥΝΕΙΑΣ (Γ.ΜΕΛΚΑ): Καραγιάννης, Costa, Τόφια, Αποστόλου, Antonic – Λίμπερο: Παπαϊωάννου – Αλλάγές: Μπέης.

Νίκη στα σημεία

Ε.Ν.Π. – ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ 3-2 (17-25, 25-17, 25-23,20-25, 15-12)

Με την «ψυχή στο στόμα» η Ε.Ν.Π. κέρδισε στην Αίθουσα του Δήμου Παραλιμνίου την ΑΕ Καραβά με 3-2 σετ και εξασφάλισε άλλους δυο πόντους στην προσπάθεια που κάνει για την πεντάδα. Η ΑΕ Καραβά τα έδωσε όλα, προηγήθηκε αλλά έχασε κυριολεκτικά στα σημεία. Η ΑΕ Καραβά έμεινε στην 9η θέση όμως με 3 βαθμούς.

Οι δυο ομάδες μοιράστηκαν τις εντυπώσεις στα δυο πρώτα σετ. Η προσφυγική ομάδα αιφνιδίασε και προηγήθηκε αφού κέρδισε το πρώτο σετ 17-25. Η Ένωση όμως αντέδρασε και αφού ισοφάρισε κερδίζοντας το δεύτερο σετ 25-17 πήρε το τρίτο δύσκολα με 25-23  και ανέτρεψε το σκορ αφού προηγήθηκε 2-1 σετ.

Η Ένωση πατούσε καλύτερα στην έναρξη του τέταρτου σετ και προηγήθηκε 08-06. Η ΑΕ Καραβά όμως έδειξε αντίδραση και προηγήθηκε 12-14, ενώ αύξησε σε 15-18. Η ΑΕ Καραβά κράτησε και ολοκλήρωσε το σετ κερδίζοντας με 20-25 ισοφαρίζοντας τον αγώνα σε  2-2 σετ.

Οι «βυσσινί» μπήκαν δυνατά στο τάϊ – μπρέικ και προηγήθηκαν 04-00. Η ομάδα του Κ. Χατζηδαμιανού με σερί 00-05 προηγήθηκε 04-05. Με την αλλαγή του τερέν όμως η Ε.Ν.Π. προηγήθηκε 08-07 και αύξησε σε 12-10. Με το 14-11 η Ένωση «κλείδωσε» το σετ κερδίζοντας 15-12 κερδίζοντας με 3-2 σετ.

Ε.Ν.Π.(Ν. ΡΟΥΜΕΛΙΩΤΗΣ): Acosta, Γεωργίου, StevovicCoutinho, Χρυσοστόμου, Παπανδρέου – Λίμπερο: Πάπας. –Αλλαγές: Στέκας

ΑΕ ΚΑΡΑΒΑ (Κ. ΧΑΤΖΗΔΑΜΙΑΝΟΥ): Rodolfo, Μοσχοβάκης, Φιλοκράτους, Gorchaniuk, Αχιλλέως , Καρακατσάνης- Λίμπερο: Αντωνίου.

Σπουδαία νίκη

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ – ΑΠΟΕΛ 3-2 (25-23, 14-25, 39-37, 23-25,15-13)

Σπουδαία νίκη σε ένα μεγάλο παιχνίδι πέτυχε η Ολυμπιάς Φρενάρους. Η ομάδα του Παύλου Κωνσταντίνου κέρδισε στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής το ΑΠΟΕΛ με 3-2 στην Κλειστή Αίθουσα Δερύνειας και βλέπει με αισιοδοξία τη συνέχεια. Το ΑΠΟΕΛ με ρεκόρ 01-06 βρίσκεται στην 8η θέση και ψάχνει αντίδραση στα επόμενα παιχνίδια.

Μάχη έγινε στο Κλειστό της Δερύνειας στο πρώτο σετ με την Oλυμπιάς να κερδίζει 25-23 και να ανοίγει το σκορ. Το ΑΠΟΕΛ ήταν κυρίαρχο στο δεύτερο σετ και ισοφάρισε κερδίζοντας 14-25. Μεγάλο παιχνίδι έγινε στο τρίτο σετ. Η Ολυμπιάς προηγήθηκε 19-18 και 21-20 με το σετ να οδηγείται στους έξτρα πόντους που ήταν ένας εξαντλητικός «μαραθώνιος» με την Ολυμπιάς να κερδίζει 39-37 και να προηγείται 2-1 σετ.

Το τέταρτο σετ ήταν εκ νέου ισορροπημένο με το ΑΠΟΕΛ να προηγείται 06-08, ενώ κατάφερε για πρώτη φορά να ξεφύγει με 09-13. Η Ολυμπιάς όμως μείωσε στον πόντο 16-17 και το σετ απέκτησε ξανά ενδιαφέρον.  Οι Φρεναρίτες προηγήθηκαν κιόλας 20-18 , αλλά σχεδόν αμέσως το ΑΠΟΕΛ προηγήθηκε 21-22. Το σετ στα τελικά του στάδια είχε σασπένς και αγωνία με το ΑΠΟΕΛ να χαμογελά στο τέλος και να κερδίζει 23-25 ισοφαρίζοντας τον αγώνα.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν και στο τάϊ – μπρέϊκ με το σκορ να διαμορφώνεται στο 03-03, αλλά το ΑΠΟΕΛ κατάφερε να ξεφύγει 04-07 δείχνοντας να έχει το πάνω χέρι. Ωστόσο, οι «κοκκινόμαυροι» κατάφεραν να ισοφαρίσουν 07-07. Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες ξανά  με την Ολυμπιάς να κερδίζει με 15-13 και τον αγώνα με 3-2 σετ.

ΟΛΥΜΠΙΑΣ ΦΡΕΝΑΡΟΥΣ(Π.ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ): Payan, Πέτρου, Βασιλείου, Παπέττας, Αδάμου, Allen – Λίμπερο1: Παύλου, Λίμπερο 2: Πρωτοπαπάς – Αλλαγή: Σαράντης.

ΑΠΟΕΛ (Γ.ΛΑΪΟΣ): JansonsSaar,Στρουγκάρεβιτς, Σοφοκλέους, Κυπριανού, Χριστοφορίδης – Λίμπερο: Παντελή – Αλλαγές: Κανάρης, Παναγίδης.