Άνετη Μπαρτσελόνα με σούπερ Μίροτιτς
21/11/2020 00:02

Μέσα από την εξαιρετικής της άμυνα που… κλείδωσε στα αποδυτήρια τον Τζόρνταν Λόιντ, η Μπαρτσελόνα δεν προβληματίστηκε ιδιαίτερα από τον Ερυθρό Αστέρα, τον οποίο νίκησε 76-65 και έτσι ανέβηκε στο 8-1.
Το ματς
Με τον πολύ ορεξάτο Μίροτιτς, η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε 7-0 στην αρχή του παιχνιδιού, με τον Οριόλα να κάνει το 11-2, στο 5’. Οι Καταλανοί συνέχισαν την ίδια εξαιρετική άμυνα, κρύβοντας το… καλάθι στον Ερυθρό Αστέρα και με τον Καλάθη να μπαίνει στην… εξίσωση, έκλεισαν την πρώτη περίοδο με το επιβλητικό 19-6.

Στον ίδιο ρυθμό συνέχισαν οι «μπλαουγκράνα» και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας στο +17 (25-8), στο 14’. Με τους Χολ και Νταβιντόβατς, οι «ερυθρόλευκοι» βελτιώθηκαν επιθετικά και μείωσαν στο -12 (27-15), με την επιστροφή των Καλάθη-Μίροτιτς στο παρκέ να στέλνει αρχικά τους γηπεδούχους στο +16 (33-17), ενώ με το buzzer beater τρίποντο του Χίγκινς πήγαν στα αποδυτήρια με το +17 (39-22).

Με τρίποντο του Μίροτιτς, η διαφορά πήγε στο +22 (46-24) για την Μπαρτσελόνα, στο ξεκίνημα του δεύτερου μέρους. Στη συνέχεια, όμως, οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έριξαν τις… στροφές τους, με τους Σέρβους να το εκμεταλλεύονταν αυτό και με συνεχόμενα τρίποντα να μειώνουν στο -12 (54-42), στο 28’. Εκεί, ήρθε η αντίδραση από τους Καταλανούς, με τον Χάνγκα για το +17 (59-42), το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου (61-44).
Παρά τη μεγάλη διαφορά, ο Ερυθρός Αστέρας έδειχνε μαχητικότητα στην τέταρτη περίοδο, μειώνοντας αρχικά στο -11 (68-57) και με τον Ρότσεστι ακόμη και στο -7 (69-62), στο 37’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά ανέλαβαν δράση οι Μίροτιτς και Καλάθης για την Μπαρτσελόνα, με τη νίκη να έρχεται με το τελικό 76-65.
Τα δεκάλεπτα: 19-6, 39-22, 61-44, 76-65