Σούπερ Παρνασσός, αγγίζει την πρόκριση!
21/11/2020 20:43

Και τώρα ο επαναληπτικός!!!Ο Παρνασσός Στροβόλου πέτυχε μία από τις μεγαλύτερες νίκες στην ιστορία του κυπριακού χάντμπολ επικρατώντας στον πρώτο αγώνα του 2ου γύρου του EUROPEAN CUP HANDBALL της Ιταλικής Ρέιμοντ Σάσσαρι Σαρδηνίας (πρωτοπόρος του ιταλικού πρωταθλήματο) με 29-25, παίρνοντας προβάδισμα ενόψει του αυριανού επαναληπτικού.

Η ομάδα του Στροβόλου μπήκε δυνατά στο παιχνίδι με το σκορ να πηγαίνει πόντο-πόντο και στο 20λεπτο να προηγείται με 10-9. Οι Ιταλοί προσπάθησαν να πάρουν το προβάδισμα με το συγκρότημα του Σάββα  Ζωγράφου να παίζει τρομερή άμυνα και το ημίχρονο να λήγει 12-11. Στο δεύτερο μέρος ο Παρνασσός μπήκε πάλι δυνατά με αποτέλεσμα στο 8ο λεπτό της επανάληψης το σκορ να είναι στο +3 για την ομάδα του Στροβόλου και στο 17-14. Το ματς ήταν συγκλονιστικό στην συνέχεια με τους Ιταλούς να ισοφαρίζουν σε 17-17 στο 11ο λεπτό του 2ου ημιχρόνου και να παίρνουν προβάδισμα για πρώτη φορά στο παιχνίδια στο 13.37΄με 19-20. Ο Παρνασσός αντέδρασε και ισοφάρισε γρήγορα για να πάρει εκ νέου προβάδισμα με 23-21. Το ματς πήγαινε σε λεπτές ισορροπίες με τους παίκτες του Παρνασσού να καταφέρνουν στο τέλος να χτίσουν διαφορά 4ων τερμάτων και να επικρατήσουν με 29-25.

Η ομάδα του Στροβόλου θα αντιμετωπίσει στο επαναληπτικό την Σάσσαρι αύριο Κυριακή 22 Νοεμβρίου 2020 στη κλειστή αίθουσα ΤΑΣΣΟΣ-ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ στις 18.30 με τον νικητή να προκρίνεται στον 3ο γύρο του EUROPEAN CUP HANDBALL. Ουσιαστικά στόχος για τον Παρνασσό είναι να επαναλάβει την υπέρβαση όπως πριν από 2 χρόνια όταν και είχε αποκλείσει την Εστουντιάντες Βελγίου.