Αστέρας – Απόλλων σε εξ αναβολής ματς
25/11/2020 08:40

Προερχόμενοι από ισοπαλία εκτός έδρας με το ίδιο σκορ, 2-2, ο Αστέρας Τρίπολης και ο Απόλλων Σμύρνης συγκρούονται στην πόλη της Αρκαδίας, σε παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής.

Προερχόμενοι από ισοπαλία εκτός έδρας με το ίδιο σκορ, 2-2, ο Αστέρας Τρίπολης και ο Απόλλων Σμύρνης συγκρούονται στην πόλη της Αρκαδίας, σε παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής. Ο Αστέρας έχει την παράδοση με το μέρος του, αλλά ο Απόλλων έχει δυσκολέψει όλους τους αντιπάλους του.

Ο Αστέρας Τρίπολης

Μετά από ένα ακριβώς μήνα επιστρέφει στην έδρα του ο Αστέρας Τρίπολης. Είχε παίξει για τελευταία φορά στις 25 Οκτωβρίου, κάνοντας τη δεύτερη νίκη εκεί. Από τότε έπαιξε δύο φορές εκτός έδρας, χάνοντας από τον Άρη και παίρνοντας 2-2 από τη Λαμία. Στην έδρα του λοιπόν έχει δύο νίκες, με Παναθηναϊκό και ΟΦΗ, με το ίδιο σκορ 1-0, και με το γκολ να έρχεται στο ίδιο λεπτό, το 73ο.

Ο Αστέρας είναι αήττητος στην έδρα του για 12 αγώνες πρωταθλήματος και 13 επίσημους. Δεν έχει χάσει μέσα στο 2020. Στο πρωτάθλημα έχει επτά νίκες και πέντε ισοπαλίες. Ο Ολυμπιακός είναι και η τελευταία ομάδα που κέρδισε στην Τρίπολη, με 5-0 στις 15 Δεκεμβρίου 2019.

Και στη Λαμία δέχτηκε δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή του πορεία στο πρώτο ημίχρονο των αγώνων του. Έχει πετύχει τρία γκολ στο πρώτο ημίχρονο, και τα τρία εκτός έδρας, ενώ δεν έχει δεχτεί κανένα. Στο δεύτερο ημίχρονο έχει δεχτεί οκτώ και έχει πετύχει πέντε.

Τερμάτισε πρώτος και αήττητος στα πλέι άουτ της περασμένης σεζόν, αφού είχε μπει δεύτερος από την κανονική περίοδο.

Ο Απόλλων Σμύρνης

Μετά από πέντε ήττες, ο Απόλλων πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας στο Περιστέρι. Χρειάστηκε να πετύχει δύο γκολ, κάτι που είχε να κάνει εκτός έδρας εδώ και 35 αγώνες. Μάλιστα ήταν και ο πρώτος του βαθμός και τα πρώτα του γκολ εκτός έδρας στη σεζόν.

Επεκτείνοντας και στη προηγούμενη παρουσία του, σταμάτησε ένα σερί επτά ηττών εκτός έδρας. Ωστόσο δεν έχει νικήσει ακόμα στα οκτώ τελευταία εκτός, από το Φεβρουάριο του 2019, όταν είχε κερδίσει τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη.

Επίσης το 2-2 στο Περιστέρι σταμάτησε ένα σερί 13 αγώνων χωρίς ισοπαλία εκτός έδρας.

Ανεξάρτητα έδρας δεν είχε ισοπαλία στα 12 προηγούμενα μέχρι το Περιστέρι. Τώρα έχει μια στα 13 τελευταία. Παραμένει όμως έξι αγώνες χωρίς νίκη, μετά από αυτή στην πρεμιέρα επί της ΑΕΛ.

Μεταξύ τους

Ο Αστέρας Τρίπολης κυριαρχεί απόλυτα στην ιστορία των συναντήσεων με τον Απόλλωνα. Έχει κερδίσει και τα εννέα επίσημα παιχνίδια που έχουν παίξει! Έξι για τη Super League, ένα για το Κύπελλο σε φάση ομίλων και δύο τη σεζόν 2005-06 στην Γ’ Εθνική.

Και στα έξι παιχνίδια πρωταθλήματος ο Αστέρας έχει πετύχει τουλάχιστον δύο γκολ.

Στην Τρίπολη ο Αστέρας έχει πέντε νίκες. Με 6-2 στην Γ’ Εθνική και από εκεί και πέρα στα τέσσερα παιχνίδια, τρία για τη Super League και ένα για το Κύπελλο, πετυχαίνει συνεχώς από δύο γκολ σε κάθε παιχνίδι.