Χέρι-χέρι για πρόκριση Ρέιντζερς και Μπενφίκα
27/11/2020 00:40

Σε ένα ματς-καρμπόν με αυτό της Λισσαβόνας, Ρέιντζερς και Μπενφίκα ήρθαν ισόπαλες 2-2 στο Άιμπροξ, στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής του Europa League. Οι «Τζερς» προηγήθηκαν και πάλι με δύο γκολ διαφορά, αλλά οι «αετοί» δεν παράτησαν το ματς και κατάφεραν να ισοφαρίσουν, πετυχαίνοντας δύο γκολ μέσα σε διάστημα τριών λεπτών.

Πλέον, οι δύο ομάδες έφτασαν τους 8 βαθμούς στον Δ’ όμιλο και βρίσκονται με το ενάμισι πόδι στην επόμενη φάση, αφού έχουν 5 περισσότερους από Σταντάρ Λιέγης και Λεχ Πόζναν, δύο στροφές πριν το τέλος. Στο μεταξύ τους παιχνίδι, οι Βέλγοι με γκολ του Λαΐφη στο 93’ νίκησαν 2-1 και πλέον έχουν μόνο μαθηματικές ελπίδες.

Χέρι-χέρι για την πρόκριση

Η Ρέιντζερς ευτύχησε να προηγηθεί στο 7’ με τον Άρφιλντ, που βρέθηκε στο σωστό σημείο, μετά το δοκάρι του Ταβαρνιέ. Η Μπενφίκα άγγιξε την ισοφάριση στο 13’ με τον Εβέρτον, ενώ η επόμενη καλή στιγμή ήταν για τους «Τζερς», που απείλησαν στο 24’ με τον Μορέλος. Οι «αετοί» στο δεύτερο μισό του πρώτου ημιχρόνου, κράτησαν περισσότερη ώρα τη μπάλα, αλλά δεν μπορούσαν να φτάσουν με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή. Οι Σκωτσέζοι έκαναν καλή διαχείριση και κράτησαν σχετικά εύκολα το υπέρ τους σκορ.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν και πάλι κοντά στην ισοφάριση με τον Βάλντσμιντ (48’). Η εικόνα ήταν ίδια, με τους «αετούς» να έχουν την κατοχή της μπάλας και τους γηπεδούχους να προσπαθούν και να καταφέρνουν με επιτυχία να τους κρατούν μακριά από την περιοχή τους. Στο 67’ ο Ζαρντέλ δεν βρήκε στόχο και δύο λεπτά αργότερα, η Ρέιντζερς «χτύπησε» για δεύτερη φορά με τον Ρουφ, ο οποίος έκανε το 2-0. Όμως, όπως και στο παιχνίδι της Λισσαβόνας, η Μπενφίκα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη. Στο 78’ μείωσε με τον Ράμος και τρία λεπτά αργότερα ο Πίτσι έφερε το ματς στα ίσια (2-2).

Λύτρωση με Λαΐφη για τη Σταντάρ Λιέγης

Οι Βέλγοι μπήκαν… φουριόζοι στο ματς και έχασαν διπλή ευκαιρία με τους Ουλάρε (15’) και Φάι (16’) να ανοίξει το σκορ. Ο πρώτος είχε άλλη μια καλή στιγμή στο 27’, αλλά και πάλι νικήθηκε από τον Μπένταρεκ. Ο Ουλάρε δεν τα κατάφερε ούτε στη φάση του 32’, αφού και πάλι νικήθηκε από τον τερματοφύλακα της Λεχ Πόζναν. Ο Βέλγος εκτός από τις χαμένες ευκαιρίες, «κρέμασε» την ομάδα του στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια διαφορετική ιστορία. Οι Πολωνοί παίζοντας με παίκτη παραπάνω, προηγήθηκαν στο 61’ με τον Ισάκ. Όμως, δύο λεπτά αργότερα, ο 19χρονος Ταπμπόσα στο ευρωπαϊκό του ντεμπούτο ισοφάρισε σε 1-1 για τους Βέλγους, σκοράροντας 17 λεπτά μετά την είσοδό του στο γήπεδο. Στο 75’ αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία, καθώς αποβλήθηκε για τη Λεχ Πόζναν ο Κρνομάρκοβιτς. Όλα έδειχναν ότι οι δύο ομάδες θα έπαιρναν από έναν βαθμό, αλλά στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Λαΐφης σκόραρε, δίνοντας τη νίκη στη Σταντάρ Λιέγης με 2-1.