Έσπασε την κατάρα η Λιντς!
28/11/2020 21:35

Έχοντας δει τον Πίκφορντ στο πρώτο ημίχρονο να του αρνείται κάθε φορά το γκολ, ο Ραφίνια κατάφερε να βγει νικητής και να δώσει στην Λιντς όλους τους βαθμούς από την εντυπωσιακή αναμέτρηση με την Έβερτον στο «Γκούντισον Παρκ» χάρη στο τελικό 1-0! Η Λιντς πανηγύρισε το πρώτο της διπλό μετά από 30 χρόνια κόντρα στην Έβερτον!
Η ομάδα του Μαρσέλο Μπιέλσα κατάφερε στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα να καταγράψει 13 τελικές προσπάθειες, τις περισσότερες από κάθε άλλη ομάδα της Πρέμιερ Λιγκ στο πρώτο 45λεπτο και δεν κατάφερε να σκοράρει!
Μάλιστα, η αναμέτρηση είχε 20 τελικές προσπάθειες, με 9 εξ αυτών στο στόχο, συνολικά στο πρώτο μέρος, δείγμα της ποιότητας της «μονομαχίας» τους.
Στο 43ο λεπτό ο Ριτσάρλισον είχε στείλει τη μπάλα στα δίχτυα για την Έβερτον όμως ο Γκόντφρεϊ ήταν μπροστά στον Μελιέ κι έτσι το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ, ενώ, ένα λεπτό αργότερα ο Χάρισον είχε δοκάρι σε κεφαλιά που επιχείρησε για τα «παγώνια».
Οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο μέρος βρήκαν το δρόμο για τα δίχτυα με τον Μπάμφορντ στο 67′ όμως κι αυτό το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ στον Αλιόσκι νωρίτερα στη φάση, για να έρθει τελικά το γκολ που έψαχνε πολύ η Λιντς στο 79ο λεπτό.
Με έξυπνο και πολύ ξαφνικό αριστερό σουτ, νίκησε τον Πίκφορντ για το τελικό 1-0 της αναμέτρησης που είχε συνολικά 36 τελικές προσπάθειες για γκολ!