LIVE: Ανόρθωση 4-2 ΕΝΠ (Χορηγός η Bet on Alfa)
28/11/2020 15:04

Σε εξέλιξη από τις 16:00 βρίσκεται η αναμέτρηση Ανόρθωση – ΕΝΠ για την 12η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Cyta. Τηλεοπτική μετάδοση από Cablenet Sports 1 και ραδιοφωνική από Super Sport FM 104.0.
ΓΚΟΛ ΚΑΙ ΦΑΣΕΙΣ

88′ ΓΚΟΛ 4-2 Ο Σελίν με το γόνατο, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από εκτέλεση φάουλ του Νταουσβίλι και η Ανόρθωση πετυχαίνει τέταρτο γκολ.

86′ ΓΚΟΛ 3-2 Ο Μπαλοτέλι πιο γρήγορος από τον Σίλντενφελντ, βρέθηκε απέναντι από τον Λόρια και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

76΄ΛΕδιωξε σε κόρνερ ο Λόρια στο γύρισμα του Σελίν με τη μπάλα να έχει πορεία προς τα δίχτυα.

73′ ΓΚΟΛ 3-1 Με σκόρερ και πάλι τον Κβιλιτάϊα που έκανε το χατ τρικ, μετά από ασίστ του Χριστοφή, η Ανόρθωση πετυχαίνει τρίτο γκολ.

67′ Πολύ καλή ευκαιρία για την ΕΝΠ με τον Θεοιδώρου να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

65′ Σκόραρε ο Ελουντού μετά από μπαλιά του Χριστοφή, αλλά σωστά δεν μέτρησε το γκολ αφού ο ποδοσφαιριστής της Ανόρθωσης ήταν σε θέση οφ σάιντ.

63′ ΓΚΟΛ 2-1 Εύστοχος από το σημείο του πέναλτι ο Φελίπε που μείωσε για την ΕΝΠ.

63′ Πέναλτι για την ΕΝΠ σε χέρι του Σίλντενφελντ, σε σέντρα του Μαρκόφσκι.

61′ Σουτ του Φελίπε, απέκρουσε ο Λόρια.

57′ Σουτ του Ντένινγκ, η μπάλα έφυγε πάνω από τα δοκάρια του Λόρια.

53′ ΓΚΟΛ 2-0 Εύστοχος για δεύτερη φορά από τα έντεκα βήματα ο Κβιλιτάϊα και η Ανόρθωση διπλασίασε τα γκολ της.

52′ Ανατροπή του Κβιλιτάια από τον Φαν Άνχολτ εντός περιοχής και νέο πέναλτι για την Ανόρθωση.

Γίνεται πιο ορθόδοξο το σχήμα της Ανόρθωσης στο ξεκίνημα της επανάληψης, με την είσοδο των Χριστοφή και Ελουντού στα άκρα της επίθεσης και την μετατόπιση του Ντορ Μίχα καθαρά σε ρόλο επιελικού μέσου.

ΣΧΟΛΙΟ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ: Μπροστά στο σκορ η Ανόρθωση στο πρώτο 45λεπτο, με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Γκεόργκι Κβιλιτάϊα στο 13’. Δεν είναι καλή η απόδοση της «κυρίας», αλλά κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ, προσπαθεί η ΕΝΠ έχοντας τις δικές της προϋποθέσεις.

30′ Κεφαλιά του Ντένινγκ η μπάλα έφυγε έξω.

19′ Σκληρό φάουλ από τον Νταουσβίλι στον Ντένινγκ, με τον ποδοσφαιριστή της Ανόρθωσης να βλέπει την κίτρινη κάρτα, ενώ θα έπρεπε να αποβληθεί γιατί χτύπησε τον αντίπαλο στο γόνατο προτάσσοντας τις τάπες.

13′ ΓΚΟΛ 1-0 Εύστοχος από τα έντεκα βήματα ο Γκεόργκι Κβιλιτάια, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και άνοιξε το σκορ για την Ανόρθωση.

12′ Πέναλτι για την Ανόρθωση σε ανατροπή του Χουσμπάουερ από τον Μπαρμπόζα.

3′ Σε πλεονεκτική θέση βρέθηκε ο Μαρκόφσκι, αλλά δεν βρήκε τη μπάλα και χάθηκε καλή προϋπόθεση για την ΕΝΠ.

ΑΝΟΡΘΩΣΗ (Τιμούρ Κετσπάγια): Λόρια, Γκαλίτσιος (84΄Κορρέα), Σίλντενφελντ, Σελίν, Κορέια, Νταουσβίλι, Αρτυματάς, Χουσμπάουερ (46′ Χριστοφή), Μίχα (56′ Πηλέας), Μαργκάσα (46′ Ελουντού), Κβιλιτάια (80′ Μανιάς).

Στον πάγκο: Παπαδόπουλος, Π. Αρτυματάς, Κορρέα, Πηλέας, Παρούτης, Ελουντού, Μανιάς, Καλτσάς, Χριστοφή.
ΕΝΠ (Κάρλος Φερέρ): Πέτρου, Ιρέπ (60′ Ουντόζι), Φαν Άνχολτ (67′ Μουλαζίμης), Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Μπελόνε (78′ Κοσμά), Λουσέρο, Φελίπε, Μαρκόφσκι (78′ Κολοκούδιας), Θεοδώρου, Ντένινγκ (60′ Μπαλοτέλι).
Στον πάγκο: Γκασέφσκι, Μουλαζίμης, Κυριάκου, Κοσμάς, Μαϊσουράαντζε, Κοτσώνης, Ουντόζι, Κολοκούδιας, Μπαλοτέλι.
ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Γιάννης Αναστασίου (Μάριος Δημητριάδης – Κυριάκος Σωκράτους), 4ος: Κωνσταντίνος Φωτίου, Παρ.: Μιχάλης Ιωάννου
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Νταουσβίλι (3), Μίχα / Ντένινγκ, Μπελόνε