Δεν νικάει χωρίς Μέσι
29/12/2020 22:15

Η Μπαρτσελόνα χωρίς τον Μέσι στη σύνθεση της υποχρεώθηκε σε ισοπαλία με την Έϊμπαρ εντός έδρας και έμεινε επτά πόντους μακριά από την κορυφή.

Με τον Λιονέλ Μέσι να είναι στην εξέδρα για λόγους ξεκούρασης η Μπαρτσελόνα υποχρεώθηκε σε ισοπαλία 1-1 με την Έϊμπαρ εντός έδρας και έδειξε ένα τραγικό πρόσωπο, ιδίως στο πρώτο 45λεπτο της αναμέτρησης και να απειλεί μόνο στο δεύτερο μέρος. Έτσι οι Καταλανοί έμειναν επτά πόντους πίσω από την κορυφή.

Πλην του Μέσι η “Μπάρτσα” είχε και άλλες απουσίες σε όλες τις γραμμές που μάλλον έπαιξαν το ρόλο τους για το κακό πρόσωπο που έδειξαν οι Καταλανοί.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν απογοητευτικό για τους γηπεδούχους που είχαν μόλις μια φάση στην αντίπαλη εστία ενώ οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που απείλησαν περισσότερο την εστία του Τερ Στέγκεν.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Κούμαν πέρασε στο ματς τον Ντεμπελέ αντί του Ντεστ και οι γηπεδούχοι άρχισαν να απειλούν και να δημιουργούν ευκαιρίες τόσο με τον ίδιο όσο και με τους Πιάνιτς, Γκριζμάν. Δεν κατάφεραν να σκοράρουν όμως και βρέθηκαν κιόλας πίσω στο σκορ.

Στο 57′ ο Αραούχο έκανε ένα τραγικό λάθος, ο Κίκε έκλεψε τη μπάλα, έκανε την κούρσα, μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα για το 0-1.

Η Μπαρτσελόνα είχε πάρει τα ηνία του αγώνα και η είσοδος των Κουτίνιο, Τρινκάο έκανε ακόμα καλύτερους τους Καταλανούς. Το γκολ της ισοφάρισης δεν άργησε να έρθει και στο 67′ ο Ντεμπελέ ολοκλήρωσε με υπέροχο πλασέ μια ωραία επίθεση των γηπεδούχων.

Οι παίκτες του Κούμαν πίεσαν για ένα ακόμη γκολ αλλά ο Κουτίνιο δύο φορές και ο Τρινκάο στο 91′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία για την Μπαρτσελόνα. Σαν να μην έφτανε η ισοπαλία στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ο Κούμαν είδε και τον Κουτίνιο να τραυματίζεται.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Μινγκουέζα, Αραούχο, Λενγκλε, Ντεστ, Πιάνιτς, Ντε Γιονκ, Φίρπο, Γκριζμάν, Πέντρι, Μπρεθγουέιτ.

ΕΪΜΠΑΡ: Ντμίτροβιτς, Πόζο, Μπούργκος, Μπίγκας, Ράφα, Ντιόπ, Αλβαρές, Κατζιόρ, Εσπόζιτο, Ινούι, Κίκε.