ΚΑΤΡΑΚΥΛΑ δίχως τέλος, χωρίς αρχή και τέλος…
05/01/2021 20:56

Η κατρακύλα του ΑΠΟΕΛ δεν έχει σταματημό και πλέον οι φίλοι του αρχίζουν να σκέφτονται και το χειρότερο σενάριο… Οι γαλαζοκίτρινοι ηττήθηκαν με 2-1 από τη Δόξα και για τέταρτο σερί παιχνίδι έφυγαν με σκυμμένα κεφάλια από το γήπεδο και χωρίς κανέναν βαθμό.

Απίστευτα κακή η πορεία για τον ΑΠΟΕΛ, που παραμένει εντός της ζώνης του υποβιβασμού, απομακρύνεται ολοένα και περισσότερο από την εξάδα και το χειρότερο, δεν παίζει καθόλου καλό ποδόσφαιρο και δείχνει να έχει και εσωτερικά προβλήματα, με τον καβγά μεταξύ Κλωναρίδη και Μακάρθι προς το τέλος του αγώνα να τα λέει όλα.

Η Δόξα, συνεπής με τις καλές εμφανίσεις κόντρα στους μεγάλους, κέρδισε τον ΑΠΟΕΛ και πήρε και μια μικρή εκδίκηση για την ήττα στο ΓΣΠ με 2-0 στον πρώτο γύρο. Η ομάδα του Κώστα Σακκά φιγουράρει ξανά στην πρώτη εξάδα, εντυπωσιάζοντας με την πορεία της.

Σε δύσκολη θέση ο Μικ Μακάρθι, δύσκολα θα συνεχίσει στον πάγκο του ΑΠΟΕΛ…

ΤΟ LIVE ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

——————————————————————————————————————————————–

3′ Ο Εγγλέζου δοκίμασε ένα πρώτο σουτ, με την μπάλα να κοντράρει στους αμυντικούς του ΑΠΟΕΛ.

8′ ΓΚΟΛ (0-1) για το ΑΠΟΕΛ με γκολ του Ντε Βινσέντι! Από μπαλιά του Ζαχίντ από δεξιά, ο Νούχιου με κεφαλιά βρίσκει τον Ντε Βινσέντι και αυτός από κοντά ανοίγει το σκορ! Το γκολ επικυρώθηκε και από το VAR! Πρώτο του Αργεντινού στο φετινό πρωτάθλημα.

13′ Δεν έχει βρει ακόμα αντίδραση η Δόξα μετά το γρήγορο γκολ που δέχθηκε.

20′ Από μπαλιά του Κίκας, ο Σαντίκ πιάνει μια δύσκολη κεφαλιά και στέλνει την μπάλα λίγο άουτ.

22′ Νέα κεφαλιά, του Μουκτάρη αυτή τη φορά μετά από εκτέλεση φάουλ, η μπάλα πάλι πάει έξω.

26′ ΓΚΟΛ (1-1) για τη Δόξα με τον Σαντίκ! Δύο φορές είχε προειδοποιήσει η προσφυγική ομάδα σε στημένα και την τρίτη τιμώρησε το ΑΠΟΕΛ! Ο Σαντίκ εντελώς αμαρκάριστος μετά από εκτέλεση φάουλ νίκησε τον Σίλβα με κεφαλιά! Τον έχασε εντελώς ο Νούχιου στο μαρκάρισμα!

40′ Αδιάβαστη και πάλι η άμυνα του ΑΠΟΕΛ… Ο Σαντίκ πιάνει νέα κεφαλιά, από κόρνερ του Οικονομίδη, στέλνοντας την μπάλα στο κέντρο της εστίας και τον Σίλβα!

ΤΕΛΟΣ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ – Υπερέχει η Δόξα, παρότι δέχθηκε γκολ με το… καλησπέρα στον αγώνα. Στις 5-2 οι τελικές για την ομάδα του Κώστα Σακκά.

46′ Ξεκίνησε το β’ ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές για τις δύο ομάδες.

48′ Εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, ο Σαχάρ έπιασε την κεφαλιά και αστόχησε για πολύ λίγο.

65′ Πρώτη τελική για τη Δόξα στην επανάληψη. Μακρινό σουτ του Οικονομίδη, η μπάλα στα ύψη.

74′ Πέναλτι για τη Δόξα δίνει ο Βασίλης Δημητρίου μέσω VAR! Απρόσεχτο χέρι του Σάντος!

75′ ΓΚΟΛ (2-1) για τη Δόξα, δεύτερο για τον Σαντίκ! Ο Φινλανδός δεν αστοχεί από τα έντεκα μέτρα και δίνει προβάδισμα στην ομάδα του!

78′ Το ΑΠΟΕΛ κινδυνεύει να δεχθεί τέταρτη συνεχή ήττα στο πρωτάθλημα… Απίστευτη η κατρακύλα των γαλαζοκιτρίνων. Ούτε απόψε η εμφάνιση δεν θυμίζει τον ΑΠΟΕΛ που είχε μάθει να βλέπει ο κόσμος του.

85′ Ντεμπούτο για τον Τζακ Μπερν στον ΑΠΟΕΛ. Ποιος θα το θυμάται άραγε μετά από ένα ακόμα… κάζο σαν αυτό;

90’+2′ Στις καθυστερήσεις ο Κλωναρίδης έγινε αλλαγή στην αλλαγή (!) και έβαλε τις φωνές στον προπονητή του, Μικ Μακάρθι!

90’+4′ Ο Οικονομίδης δεν μπορεί να νικήσει τον Σίλβα στο τετ-α-τετ και ο ΑΠΟΕΛ γλιτώνει και ένα τρίτο γκολ!

ΤΕΛΟΣ ΑΓΩΝΑ – Μεγάλη νίκη με ανατροπή για τη Δόξα!

ΔΟΞΑ (Σακκάς): Παρασκευά, Πάντιτς, Μουκτάρης, Εγγλέζου (86′ Χριστοφή), Μπόλιεβιτς (90’+2′ Άδωνη), Kίκας, Οικονομίδης, Τζίλσον, Λουίς Κάρλος, Μέσκα, Σαντίκ.

Πάγκος: Καρλίτος, Κωνταντίνου, Μιχαήλ, Άδωνη, Χριστοφή, Μιχαηλίδης, Ολιβέιρα, Φασουλιώτης.

ΑΠΟΕΛ (Μακάρθι): Σίλβα, Αποστολάκης, Σάντος, Ζορζ, Γουίλερ (85′ Μπερν), Ανουάρ, Ζαχίντ, Γαβριήλ (69′ Εφραίμ), Ντε Βινσέντι, Σαχάρ (69′ Κλωναρίδης, 90’+2′ Κατσαντώνης), Νούχιου.

Πάγκος: Ουζόχο, Ντίας, Εφραίμ, Κατσαντώνης, Σατσιάς, Κλωναρίδης, Μπερν, Σιέλης, Κούτσακος.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ:  10′ Μουκτάρης, 47′ Ντα Κόστα / 24′ Ντε Βινσέντι, 83′ Σάντος.

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: – / –

ΣΤΑΔΙΟ: Μακάρειο

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δημητρίου Βασίλης