Με Πουρσαϊτίδη.. μύρισε ΑΠΟΕΛ!
09/01/2021 22:12

Ιδανικό ντεμπούτο για  Σάββα Πουρσαιτίδη και νίκη οξυγόνο  για το ΑΠΟΕΛ.

Οι «γαλαζοκίτρινοι» σαφώς βελτιωμένοι σε όλους τους τομείς επικράτησαν με 3-0 του Ερμή εντός έδρας και ανέβηκαν στους 19 βαθμούς.

Ο Εφραίμ άνοιξε το σκορ με πολύ ωραίο γκολ στο 27’ και στο δεύτερο μέρος ο Μπεν Σαχάρ  με δυο δικά του τέρματα  στο 70′ και  στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού (92’) διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Μετά από τέσσερις σερι ήττες το ΑΠΟΕΛ  επέστρεψε στις νίκες για πρώτη φορά μετά τις 28 Νοεμβρίου όταν κέρδισε 3-0 τη Νέα Σαλαμίνα. Ωστόσο το σημαντικό από την αναμέτρηση, είναι ότι αυτή η νίκη θα τονώσει την αυτοπεποίθηση των ποδοσφαιριστών του Ελλαδίτη τεχνικού.

Αρκετά καλά στάθηκε στο γήπεδο ο Ερμής που είχε και δοκάρι με τον Ρουσιά στο 0-0. Στους 17 βαθμούς παραμένει η ομάδα της Αραδίππου.

Δείτε το LIVE της αναμέτρησης

ΕΝΑΡΞΗ

1΄Νωρίς η πρώτη κίτρινη  στον Μέιρα για παρατεταμένο τράβηγμα στον Ζαχίντ

6′Επικίνδυνο γύρισμα του Ρουσιά στην περιοχή του Ουζόχο, έδιωξε ο  Ζόρζε.

8′ Απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ζαχίντ, έδιωξε σε κόρνερ ο Καϊκέ.

21′ Μπάλια του Αποστολάκη, σε καλή θέση ο Καϊκέ θα μαζέψει την μπάλα.

22 Δοκάρι για τον Ερμή.  Λάθος στην δεξία πλευρά της άμυνας του ΑΠΟΕΛ, η μπάλα έφτασε στον Ρουσιά που στο τετ-α-τετ πλάσαρε τον Ουζόχο και η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι.

** Πιο επικίνδυνος ο Ερμής στα τελευταία λεπτά με αποκορύφωμα  την μεγάλη ευκαιρία με τον Ρουσιά.

27′ ΓΚΟΛ 1-0:  Ο Νούχιου πέρασε στον Εφραίμ που με  δυνατό σουτ εκτός περιοχής, έστειλε την μπάλα στο παραθυράκι του Καϊκέ.

30′70-30 η κατοχή υπέρ του ΑΠΟΕΛ

41′ Ο Δημητρίου έκανε το γύρισμα απο την αριστερή πλευρά, ο Γεωργίου έπιχείρησε το πλασέ με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί  δοκάρι της εστίας του Ουζόχο.

44′ Διπλή, μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ! Ο Κλωναρίδης με πλασέ, ο Καϊκέ έσωσε σε πρώτο χρόνο, ο Εφραίμ  στην πορεία με νεο  πλασέ, έδιωξε εντυπωσιακά ο Καικέ.

ΤΕΛΟΣ Α ΜΕΡΟΥΣ

ΕΝΑΡΞΗ Β ΜΕΡΟΥΣ

47′  Κάθετη πάσα του Μέιρα για τον Κύπρου, ο Ουζόχο πρόλαβε.

52′ Πολύ μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Νούχιου έκλεψε  μπάλα, γύρισε για τον Ντε Βινσέντι, αλλα το πλασέ του Αργεντινού κόπηκε από τον Ντίας αφου ο Καικε ηταν εκτος εστιας.

62′ Ο Κύπρου έκανε το γύρισμα, ο Ρουσιάς έπιασε το σουτ με τη μπάλα να καταλήγει πάνω από τα δοκάρια του Ουζόχο.

70′ ΓΚΟΛ 2-0. Ωραιος συνδυασμός ανάμεσα σε Ζαχίντ – Κλωναρίδη – Σαχάρ,  με τον Ισραηλινό να πλασάρει ιδανικά τον Καϊκέ.

74′ Τριπλή αλλαγή για τον Ερμη

79′ Τριπλή αλλαγή και το ΑΠΟΕΛ .Κόντρα στον πατέρα του ο Γιάννης Σατσιάς

90′ ΓΚΟΛ 3-0. Σκοράρει 2ο προσωπικό τέρμα ο  Μπεν Σαχάρ με κοντινό πλασέ.