Στο εξ αναβολής ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής, Απόλλωνας και Ομόνοια έμειναν στην ισοπαλία χωρίς τέρματα.

Οι πράσινοι ήταν εκείνοι που διατηρούσαν μεγαλύτερη κατοχή μπάλας, όμως σε γενικές γραμμές το θέαμα δεν ήταν ιδιαίτερα ελκυστικό.

Λιγοστές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες χωρίς πολλά ρίσκα στο παιχνίδι με αποτέλεσμα να τελειώσουν το ματς όπως το άρχισαν παίρνοντας από ένα βαθμό. Στη κορυφή της βαθμολογίας παρέμεινε ο Απόλλωνας που μετρά πλέον 40 βαθμούς, ενώ η Ομόνοια έφτασε τους 37 και είναι στο μείον ένα από την δεύτερη ΑΕΛ, η οποία όμως μετρά ένα ματς λιγότερο.

Να σημειώσουμε ότι για πρώτη φόρα στο φετινό πρωτάθλημα δεν σκοράρει ο Απόλλωνας ενώ ήταν η ομάδα που είχε το λιγότερο ποσοστό κατοχής 38%, έναντι 62% της Ομόνοιας και αυτό είναι κάτι που δεν παρουσιάζεται ιδιαίτερα συχνά στους αγώνες των γαλάζιων»

Δείτε την εξέλιξη του αγώνα..

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ

6’ Λίγα πράγματα μέχρι τώρα στον αγώνα με την Ομόνοια να δείχνει διάθεση να μπει καλύτερα.

8’ Ο Ματέι σε διεκδίκηση με τον Χούμποτσαν έπεσε στην περιοχή της Ομόνοιας. Δεν υπάρχει παράβαση από το ριπλέι.

15’ Ακόμα να δούμε μεγάλη φάση!!!

19’ Σέντρα από Ασάντε κανένα πρόβλημα για Δημητρίου .

20’ Σουτ από Ντιγκινι εντός περιοχής η μπάλα έξω. Στη συνέχεια υπόδειξη για οφσάιντ.

23’ Επικίνδυνη κατάσταση στην περιοχή της Ομόνοιας. Σουτ από τον Πίτα η μπάλα ψηλά πάνω από τα δοκάρια.

25’ Κόρνερ για την Ομόνοια. Ο Τιάγκο στην εκτέλεση και πάλι νέο κόρνερ. Δεύτερη εκτέλεση η μπάλα απευθείας άουτ.

ΣΧΟΛΙΟ…Λίγα πράγματα μέχρι τώρα. Ο ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ δεν μπορεί να κρατήσει πολύ μπάλα και να γίνει δημιουργικός.

28’ Κούρσα από τον Λοίζου με εξαιρετικό σουτ λίγο έξω από την περιοχή και μόλις έξω από την εστία του Δημητρίου.

32′ Κάθετη του Πίττα η μπάλα περνάει από όλους στην περιοχή της Ομόνοιας και στα χέρια του Φαμπιάνο.

37′ Φάουλ για τον Aπόλλωνα δύο μέτρα εκτός περιοχής της Oμόνοιας. Ο Ματέι στην εκτέλεση, στο κεφάλι του Χούμποτσαν και απομάκρυνση.

42’ Ανεβάζει απόδοση ο Απόλλωνας και προσπαθεί να γίνει επικίνδυνος .

ΕΝΑΡΞΗ Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟΥ

46’ Χωρίς αλλαγές οι δύο ομάδες

51΄ Καλή στιγμή για την Ομόνοια. Ο Κούσουλος κάνει το γύρισμα στην περιοχή αλλα ο  Σάλαϊ  διώχνει πριν η μπάλα φτάσει στον Τιάγκο ο οποίος περίμενε προ κενής εστίας.

54΄Απειλεί και πάλι η Ομόνοια. Ο Τζιωνής κάνει το σουτ εκτός περιοχής και κόρνερ.

65′ Φοβερη ευκαιρία για το Απολλωνα. Ο Πέδρο έκανε δυνατό σουτ εκτός περιοχής, έδιωξε εντυπωσιακά ο Φαμπιάνο.

67΄Στο έδαφος ο Βασιλείου. . Στην επαναληψη φαίνεται πως ο Σέχου τον πάτησε στο πόδι.

71΄Ο Λοΐζου  στο έδαφος εντός περιοχής. Να συνεχιστεί το παιχνίδι λέει ο Τιμόθεος Χριστοφή.

79΄Σουτ απο τον Κούσουλο εκτός περιοχής,  άστοχο.

82΄Ξανά ο Κούσουλος με  σουτ εκτός περιοχής, έξω.

84΄Ευκαιρία αυτή για τον Απόλλωνα. Σουτ του Βασιλείου εντός περιοχής, έξω.

87΄Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια. Ο Ντούρις από ευνοϊκή θέση δεν κάνει καλό σουτ.