Ατρόμητος – Λαμία 2-1: Πάλι με ανατροπή στο Περιστέρι
14/01/2021 19:18

Η Λαμία προηγήθηκε 0-1 στο Περιστέρι, έφτασε μια… ανάσα από το 0-2, αλλά στο 85′ βρέθηκε να χάνει 2-1 από τον Ατρόμητο με γκολ του Σάλομον, σκορ που έμεινε μέχρι τέλους. Όπως με τον ΠΑΟΚ, η ομάδα του Νταμίρ Κάναντι έφτασε στο τρίποντο με ανατροπή.

O Ατρόμητος νίκησε 2-1 με ανατροπή τη Λαμία στο Περιστέρι σε αγώνα για την εξ’ αναβολής 13η αγωνιστική της Super League Interwetten. Η ομάδα του Κάναντι μετρά πλέον πέντε νίκες, έξι ισοπαλίες και πέντε ήττες σε 16 παιχνίδια και έπιασε τον Αστέρα στην έκτη θέση. Η Λαμία υπέστη την 11η ήττα σε 14 ματς, έχοντας μία νίκη και δύο ισοπαλίες.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρόμητος συνέχισε να έχει την κατοχή στη μεγαλύτερη διάρκεια, την ίδια ώρα που η Λαμία επεδίωκε να χτυπήσει στην κόντρα, όπως έκανε και στο πρώτο μισό τους γρήγορους Ρόμανιτς και Ντέλετιτς. Στο 57′, μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με το σουτ του Ρόμανιτς από το όριο της μεγάλης περιοχής και αριστερά, με τη μπάλα να περνά δίπλα από το δεξί δοκάρι. Είναι χαρακτηριστικό πως η πρώτη φορά στο δεύτερο 45λεπτο που απείλησε ο Ατρόμητος ήταν στο 81′ με τον Μανούσο, που με τον μηρό έστειλε τη μπάλα δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Η δεύτερη άξια αναφοράς τελική των Περιστεριωτών, ωστόσο, έγινε γκολ. Στο 85′ ο Σάλομον με πολύ ωραίο σουτ έξω από την υπεροχή έγραψε το 2-1 και έδωσε τη νίκη στον Ατρόμητο, που απλά είχε την ουσία. Σε ένα παιχνίδι στο οποίο είχε την υπεροχή αλλά δυσκολευόταν να απειλήσει, κατόρθωσε να πάρει το τρίποντο απέναντι σε μια Λαμία που σίγουρα πρέπει να προβληματιστεί από τον τρόπο που έχασε.