Πρόκριση με «άρωμα» Ζαχίντ
20/01/2021 20:41

Στην προημιτελική φάση του κυπέλλου Κόκα κόλα πέρασε το ΑΠΟΕΛ.

Το ματς δεν είχε πολύ καλό ρυθμό, ούτε και πολλές ευκαιρίες. Πιο αποτελεσματική η ομάδα του Πουρσαϊτίδη, εκμεταλλεύτηκε δυο από τις φάσεις που έφτιαξε και έφτασε στην ουσία.

Με μια σαφώς βελτιωμένη εμφάνιση και με τις πινελιές του Σάββα Πουρσαιτίδη να εμφανίζονται ολοένα στο παιχνίδι της ομάδας το ΑΠΟΕΛ εξασφάλισε πανηγυρικά  την πρόκριση στην οκτάδα του θεσμού.

Οι γαλαζοκίτρινοι ξεκίνησαν ιδανικά με γκολ του Εφραίμ στο 8′, οι γαλάζιοι ισοφάρισαν με αυτογκόλ μετά από σουτ του Πίττα στο δοκάρι, με την έναρξη του δευτέρου μέρους (48′) και ο Ζαχίντ στο 78′ έστειλε την ομάδα του στον επόμενο γύρο.

Η εξέλιξη του αγώνα…

ΕΝΑΡΞΗ

** Χωρίς οποιαδήποτε αξιόλογη φάση

8′ ΓΚΟΛ. 1-0. Σημειώνει γκολ ο  Εφραίμ με πλασέ στην περιοχή. Ο βοηθός σήκωσε το σημαιάκι για οφσάιντ. Έλεγχος απο το VAR ο Γιώργος Νικολάου.

9′ Μετράει το γκολ,  μετά  τον έλεγχο του VAR. Όπως φάνηκε και στο ριπλέι ο Εφραίμ ήταν καλυμμένος

17′ Έξυπνο τακουνάκι του Σατσιά στον Σαχάρ που πήγε να φύγει “φάτσα” με τον Δημητρίου αλλά ο τερματοφύλακας του Απόλλωνα βγήκε έγκαιρα και απομάκρυνε

** Χώρις  ρυθμό το ντέρμπι. Μια  φάση μέχρι στιγμής, αυτή του γκολ

23′ Πρώτη φάση για τον Απόλλωνα με διαγώνιο σουτ του Γιαννιώτα από  δύσκολη θέση, σε κόρνερ ο Ουζόχο.

**Κατοχή μετά το γκολ για τον Απολλωνα που  ψάχνει χώρους προς την εστία του Ουζόχο

33′ Πάσα για τον Σαχάρ που πάτησε περιοχή και πήγε να πλασάρει, την τελευταία στιγμή ο Ρομπέρζ  έσωσε.

** Καλύτερο το ΑΠΟΕΛ, οι γαλαζοκίτρινοι κρατάνε μπάλα

45′  Τελική με κοντινό σουτ του Ζαχίντ από  δύσκολη θέση, ο Ρομπέρζ  έδιωξε σε κόρνερ

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

ΤΕΛΟΣ Α ΜΕΡΟΥΣ

Έναρξη Β Μέρους

48′ ΓΚΟΛ 1-1  Λάνθασμένη μεταβίβαση ο  Ουζόχο, ο Γιαννιώτας κέρδισε και άφησε στον Πίττα που με  πλασέ έστειλε τη μπάλα στο δοκάρι, χτύπησε στον Σιέλη που προσπάθησε να απομακρύνει και πήγε στα δίκτυα.

** Kαλύτερος ο Απόλλωνας στο 2ο μέρος, έχει την κατοχή. Δεν έχει αντιδράσει καθόλου το ΑΠΟΕΛ μετα το 1-1.

70′ Καλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Ζόρζε , ο Δημητρίου απέκρουσε.

72′ Σουτ του Μπένσοπ εκτός περιοχής, άστοχο

78′ ΓΚΟΛ 2-1 Ο Εφραίμ επιτέθηκε κατέβασε, έδωσε στον Ζαχίντ, μπήκε στην περιοχή, και με πλασέ πρόλαβε την έξοδο του Δημητρίου.