ΤΕΛΙΚΟ: Ολυμπιακός – ΕΝΠ 0-1 (Χορηγός η BET ON ALFA)
20/01/2021 16:55

Ο Ολυμπιακός υποδέχεται στο «Μακάρειο» την ΕΝΠ για τον εξ αναβολής αγώνα της 15ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος CYTA, με τις δύο ομάδες να έχουν ως αδιαπραγμάτευτο τους στόχο τη νίκη, που θα βοηθήσει να κάνουν άλλο ένα βήμα πιο κοντά προς την υλοποίηση των στόχων που έθεσαν από την αρχή της σεζόν.

Ο ΑΓΩΝΑΣ ΜΕΤΑΔΙΔΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ SUPER SPORT FM.

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα.

1′ Έναρξη αγώνα.

7′ Κεφαλιά του Κοσμά, μετά από κόρνερ, η μπάλα έξω.

15′ Ωραία ατομική ενέργεια από τον Πεχλιβάνη, έβγαλε παράλληλη μπαλιά όμως ο Κα από κοντά και αμαρκάριστος δε μπόρεσε να βρει τη μπάλα.

18′ Σέντρα του Μανρίκε, κεφαλιά του Μάντζη και πάνω από τα δοκάρια η μπάλα.

24′ Ακυρώνεται γκολ του Ολυμπιακού. Ο Κα που πλάσαρε ιδανικά τον τερματοφύλακα της ΕΝΠ, ήταν όντως εκτεθειμένος όταν δέχθηκε την ασίστ. Η φάση ελέγχθηκε και από το VAR

26′ Ο Ντένινγκ έγινε αποδέκτης της μπάλας έξω από την περιοχή του Ολυμπιακού και αφού κατάφερε να ξεφύγει από τα μαρκαρίσματα δύο αντιπάλων, μπήκε στην περιοχή και έκανε το πλασέ όμως έστειλε τη μπάλα μόλις έξω.

30′** 61%-39% η κατοχή της μπάλας

33′ Μετά από σέντρα του Μανρίκε, ο Μάντζης με δύσκολη προσπάθεια κατάφερε να κάνει από κοντά το πλασέ, με τη μπάλα να φεύγει έξω.

34′ Μακρινό δυνατό σουτ του Γκουστάβο, πάνω από τα δοκάρια του Γκατσέφσκι.

46′ Πάσα του Θεοδώρου στον Ντένινγκ, ο οποίος με σουτ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα έξω.

Τέλος ημιχρόνου. Στα αποδυτήρια οι δύο ομάδες χωρίς γκολ.

Σχόλιο ημιχρόνου: Το πρώτο 45λεπτο σε γενικές γραμμές είχε καλό ρυθμό, με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει συνεχώς μπροστά από τις δύο εστίες και να δημιουργούνται κάποιες προϋποθέσεις για γκολ, χωρίς ωστόσο αποτέλεσμα. Καμία ομάδα δεν επέλεξε να κλειστεί στα καρέ της ψάχνοντας στην κόντρα το γκολ, κάτι που βοήθησε στην εικόνα του αγώνα. Στα πρώτα 25λεπτά πατούσε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο ο Ολυμπιακός και ήταν πιο απειλητικός, με την ΕΝΠ να καταφέρνει ακολούθως να… ισορροπήσει και να φτιάχνει κι αυτή τις δικές της φάσεις. Η πιο κλασική στιγμή για τους «μαυροπράσινους» καταγράφηκε στο 15ο λεπτό όταν μετά από ωραία ατομική ενέργεια και παράλληλη μπαλιά από τον Πεχλιβάνη, ο Κα από κοντά κι αμαρκάριστος δε μπόρεσε να βρει τη μπάλα, ενώ καλή ευκαιρία ήταν κι αυτή στο 33ο λεπτό όταν ο Μάντζης με δύσκολη προσπάθεια με προβολή έστειλε έξω τη μπάλα. Καλύτερη φάση από πλευράς «βυσσινί» στο 26ο λεπτό όταν ο Ντένινγκ κατάφερε να ξεφύγει από τα μαρκαρίσματα δύο αντιπάλων και μπήκε στην περιοχή, όμως το πλασέ που έκανε δεν είχε αποτέλεσμα καθώς η μπάλα έφυγε μόλις έξω.

Β’ ΜΕΡΟΣ

49′ Πέναλτι για την ΕΝΠ.  Για χέρι του Σωτηρίου εντός περιοχής. Δόθηκε μέσω VAR

51′ ΓΚΟΛ για την ΕΝΠ. Ο Ντένινγκ εύστοχος απο την άσπρη βούλα.

58′ Σουτ του Θεοδώρου από καλή θέση, αδύναμο, στα χέρια του Μιχαήλ.

62′ Εκτέλεση φάουλ του Γκουστάβο,άστοχο.

66′ Καλή ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Δυνατό σου του Κα, έδιωξε δύσκολα ο Γκατσέφσκι.

78′ ** Πιέζει στα τελευταία λεπτά ο Ολυμπιακός. H ΕΝΠ αμύνεται μαζικά για να κρατήσει το υπέρ της σκορ.

80′  Ο Γκουστάβο εκτέλεσεκόρνερ. Ο Κα σουτάρει, η μπάλα καταλήγει άουτ.

89′ Τεράστια ευκαιρια για τον Ολυμπιακο. Ο Γκουστάβο στέλνει μπαλιά στην περιοχή, ο Γκατσέφσκι αποκρούει την κεφαλιά του Κοστόφ και στη συνέχεια ο τερματοφύλακας του Ολυμπιακου εξουδετερώνει και την νέα προσπάθεια του Κοστόφ.

** Τέσσερα λεπτά οι καθυστερήσεις.

90′ Σε κόνερ του Κα , η μπάλα χτύπησε στο χέρι του Μουλαζίμη. Ούτε ο ρεφ αλλά ούτε και το VAR θεώρησαν ότι υπήρχε παράβαση, αφού δεν τον ειδοποίησε να πάει να δει την φάση.

90+3‘ Μεγάλη ευκαιρία για τον Ολυμπιακό, άστοχος ο Κοστόφ από πολύ κοντά!

ΤΕΛΟΣ

Ολυμπιακός (Λεωνίδας Βόκολος): Μιχαήλ, Ψάλτης, Ανδρέου, Σωτηρίου, Μανρίκε, Γκουστάβο, Κα, Σαντάνα, Σάλι (63’Κοστόφ), Πεχλιβάνης (74’Βαν Κέσελ), Μάντζης.

Στον πάγκο: Καράδαης, Μίλετιτς, Ευτυχίδης, Κοστόφ, Κυριάκου, Φαν Κέσελ, Τσολάκης, Χάνι, Χαραλάμπους

ΕΝΠ (Κάρλος Αλός Φερέρ): Γκατσέφσκι, Μουλαζίμης, Μπαρμπόσα, Μπάλαζιτς, Κυριάκου, Κοσμά, Λουσέρο, Μαυρουδής (59’Ουντότζι), Θεοδώρου (68’Μαϊσουράντζε), Φελίπε, Ντένινγκ.

Στον πάγκο: Κουτσού, Πέτρου, Ουντόζι, Παναγή, Κολοκούδιας, Μαϊσουράντζε, Στυλιανίδης, Γαβριήλ, Μαρκόφσκι

Κίτρινες: Σαντάνα (3η) / Μουλαζίμης, Θεοδώρου