«Έπεσε» το κάστρο !!!
22/01/2021 00:04

Αυτή δεν είναι η πρωταθλήτρια Λίβερπουλ! Οι Reds έπειτα από 69 ματς αήττητοι είδαν τη Μπέρνλι να τους κάνει άνω – κάτω, να κερδίζει 1-0 και τη διαφορά από την κορυφή να ανοίγει (στο -6 από την κορυφή). Οι «Κλάρετς» νίκησαν για πρώτη φορά στο Ανφιλντ έπειτα τον Σεπτέμβριο του 1974, ενώ ο Κλοπ καλείται να βρει αντίδοτο στη δυστοκία. Αλλωστε, η Λίβερπουλ συμπλήρωσε πέντε ώρες χωρίς γκολ στην Premier League. Παράλληλα, η ομάδα του Νταιτς έφτασε τους 19 βαθμούς και πήρε ανάσα!

H Μπέρνλι κατάφερε να φύγει με το τρίποντο από το «Άνφιλντ» καθώς επικράτησε 1-0 της Λίβερπουλ για τη 18η αγωνιστική της Premier League. Πρωταγωνιστής των φιλοξενούμενων ήταν για ακόμη μια φορά ο Μπαρνς, ο οποίος λύτρωσε την ομάδα του στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης.

Η Λίβερπουλ καθ’ όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν κυρίαρχη. Σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους εκείνη στο 44ο λεπτό με τον Οριγκί να κάνει το σουτ από μέση απόσταση και την μπάλα, όμως, να τραντάζι το οριζόντιο δοκάρι.

Πολύ νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο οι «Reds» είχαν και πάλι την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ! Συγκεκριμένα στο 51ο λεπτό ο Αλεξάντερ-Άρνολντ έστειλε σούταρε σημαδεύοντας την κάτω δεξιά γωνία, όμως ο Πόουπ με εξαιρετική επέμβαση κατέβασε ρολά». Στο 60′ ο Σαλάχ σούταρε μια «βολίδα», έπειτα από μια υπέροχη πάσα, αλλά ο τερματοφύλακας των αντιπάλων δήλωσε ξανά το «παρών» απομακρύνοντας την μπάλα σε κόρνερ.

Μέχρι στιγμής η Μπέρνλι δεν είχε καταφέρει να σημειώσει κάποια αρκετά αξιόλογη φάση και η κυριαρχία της Λίβερπουλ ήταν ξεκάθαρη. Ένα πολύ άσχημο μαρκάρισμα του Άλισον όμως, έδωσε την ευκαιρία να ανατραπεί όλο το ματς! Ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ των φιλοξενούμενων στο 83ο λεπτό και ο Μπαρνς με εύστοχη εκτέλεση σημείωσε το «χρυσό γκολ» που έδωσε τη νίκη στην ομάδα του (0-1).