ΤΣΣΚΑ Μόσχας – Φενέρμπαχτσε 83-89: «Διπλό» οχτάδας για τους Τούρκους
22/01/2021 21:06

Τεράστιο “διπλό” πήρε η Φενέρμπαχτσε στην Μόσχα επικρατώντας με 89-83 της ΤΣΣΚΑ, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας. Με αυτή την νίκη η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοφ αποδεικνύει με τον καλύτερο τρόπο το ότι είναι πολύ ανεβασμένη το τελευταίο διάστημα, και πλέον μπαίνει δυνατά στην μάχη της πρώτης οχτάδας της Ευρωλίγκας.

Αρκετά κλειστό ήταν το παιχνίδια στα πρώτα λεπτά με τους γηπεδούχους να προηγούνται με 7-2 μετά από τρίποντο του Σενγκέλια, για να μειώσει στον πόντο με συνεχόμενα καλάθια ο Βέσελι (7-6). Η ομάδα του Ιτούδη με συνεχόμενα τρίποντα των Τζέιμς και Κουρμπάνοφ πήραν για πρώτη φορά αέρα 7 πόντων (13-6), ενώ λίγο αργότερα έφτασε σε διψήφια επίπεδα (16-6). Η τουρκική ομάδα έβγαλε αντίδραση στα τελευταία λεπτά του δεκαλέπτου και μείωσε σε 21-15.

H εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να διατηρεί μεν το προβάδισμα, αλλά να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ. Συγκεκριμένα, οι Ρώσοι κατάφεραν να πάρουν αέρα 9 πόντων με το δεύτερο τρίποντο του Τζέιμς (29-20), για να μειώσει και πάλι οι Φενέρ με τον Έντι (32-26). Το σκορ εξακολούθησε να είναι χαμηλό μέχρι την ανάπαυλα, με την ομάδα του Κοκόσκοφ να καταφέρνει να μειώσει στον πόντο με τους Γκούντουριτς και Βέσελι, με τον Πιερ με τρίποντο στην εκπνοή να φέρνει το παιχνίδι στα ίσα (38-38).

Στην επανάληψη το παιχνίδι απέκτησε άγρια ομορφιά με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται διαρκώς στο σκοράρισμα, και τα προβαδίσματα να μην ξεπερνάνε την μια κατοχή για αρκετή ώρα. Η τουρκική ομάδα κατάφερε να πάρει αέρα 4 πόντων για πρώτη φορά στο 25’, με τρίποντο του Έντι (50-54), με τους Ρώσους να απαντούν με συνεχόμενος πόντους του Μιλουτίνοφ και καλάθι του Τζέιμς για το νέο τους προσπέρασμα (59-58), με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στο 66-63.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τους γηπεδούχους να παίρνουν αρχικά αέρα 5 πόντων (68-63), για να απαντήσει με πέντε συνεχόμενους πόντους ο Λορένζο Μπράουν για την νέα ισοπαλία στο παιχνίδι (68-68). Το παιχνίδι συνέχισε να κρέμεται από μια κλωστή σε όλο το τέταρτο δεκάλεπτο, με τους Τούρκους να παίρνουν αέρα τριπόντου (75-78) δυόμισι λεπτά πριν το τέλος. Ωστόσο, η ομάδα του Κοκόσκοφ ήταν αυτή που γέλασε τελευταία με τον Νάντο Ντε Κολό να κάνει το +7 για την ομάδα του στο τελευταίο λεπτό “σκοτώνοντας” την ΤΣΣΚΑ, με το τελικό σκορ να είναι 89-83.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 38-38, 66-63, 83-89.

ΤΣΣΚΑ (Ιτούδης): Μπόλομποϊ, Τζέιμς 11 (2/7 δίποντα, 2/8 τρίποντα, 1/3 βολές, 3 ασίστ), Χίλιαρντ 8 (2/7 σουτ), Χάκετ 12 (1), Αντόνοφ, Στρέλνιεκς 12 (2), Φόγτκμαν 3 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ), Σενγκέλια 18 (1 τρίποντο, 4 ασίστ, 6 λάη), Μιλουτίνοβ 12 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κουρμπάνοφ 7 (1).

Φενέρμπαχτσε (Κοκόσκοφ): Μπράουν 8 (1), Γκούντουριτς 8 (2), Μαχμούτογλου (0/3 σουτ), Ντε Κολό 22 (6/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/4 βολές, 9 ασίστ, 4 κλεψίματα), Πιερ 10 (1), Βέσελι 24 (10/15 βολές, 4/4 βολές, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Έντι 17 (3/4 δίποντα, 3/5 τρίποντα), Ντουβερίογλου, Ουλανόβας.