Αλαβές – Ρεάλ 1-4: Αντέδρασε με άνετη τεσσάρα
24/01/2021 00:00

Η Ρεάλ Μαδρίτης μετά τον αποκλεισμό από την Αλκογιάνο για το Copa del Rey αντέδρασε και επικράτησε 4-1 εκτός έδρας της Αλαβές. Δύο γκολ από τον Καρίμ Μπενζεμά.

Η Ρεάλ Μαδρίτης, μετά την ήττα στα ημιτελικά του ισπανικού Super Cup από την Μπιλμπάο και τον αποκλεισμό από το Copa del Rey με αντίπαλο την Αλκογιάνο, ξέσπασε απέναντι στην Αλαβές. Οι μερένγκες επικράτησαν εκτός έδρας με σκορ 1-4 και έφτασαν τους 40 πόντους, ενώ βρίσκονται στο -4 από την κορυφή και την Ατλέτικο.

Η Αλαβές ήταν εκείνη που μπήκε πιο δυνατά στον αγωνιστικό χώρο απειλώντας σε τρεις περιπτώσεις την εστία της Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία ήταν λίγο μουδιασμένη στο πρώτο τέταρτο του αγώνα. Ωστόσο, οι μερένγκες προειδοποίησαν για πρώτη φορά στο 14′ με τον Μπενζεμά να μην μπορεί να σκοράρει στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι.

Στο 15′ η Ρεάλ πήρε το προβάδισμα. Ο Κρόος εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Κασεμίρο σηκώθηκε πιο ψηλά απ’ όλους πήρε την κεφαλιά και έκανε το 0-1.

Η Ρεάλ συνέχιζε να πιέζει και να βρίσκεται ψηλά στο γήπεδο. Στο 21′ απείλησε με τον Μεντί, ο οποίος μπροστά από τον Πατσέκο, αντί να σουτάρει, πάσαρε στον Μπενζεμά και κόπηκε, ενώ στο 28′ ο Αζάρ ήταν άστοχος μέσα από την περιοχή.

Στο 41ο λεπτό οι μερένγκες πέτυχαν το δεύτερο τους τέρμα. Ο Αζάρ έκανε το τακουνάκι για τον Μπενζεμά, με τον Γάλλο να έχει χώρο, ώστε να σουτάρει και να γράψει το 0-2. Λίγο πριν από το ημίχρονο, ο Αζάρ έφυγε σε θέση τετ α τετ, έπειτα από ωραία ασίστ του Κρόος για το τρίτο γκολ της Ρεάλ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ρεάλ Μαδρίτης συνέχιζε να έχει τον έλεγχο του παιχνιδιού. Κρατούσε την μπάλα στα πόδια της και προσπαθούσε να φτάσει στην περιοχή των γηπεδούχων. Ωστόσο στο 59ο λεπτό η Αλαβές μείωσε.

Ο Λούκας Πέρεθ εκτέλεσε ένα φάουλ από τα αριστερά, ο Χοσελού πήρε την κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-3. Οι γηπεδούχοι ήταν πιο ζωηροί μετά το γκολ τους, αλλά οι μερένγκες “τελείωσαν” το παιχνίδι. Ο Μπενζεμά πάτησε στα αριστερά της περιοχής και με ωραίο σουτ σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και το τέταρτο γκολ της Ρεάλ. Το σκορ δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και η Ρεάλ πανηγύρισε το τρίποντο.

ΑΛΑΒΕΣ: Πατσέκο, Ντουάρτε, Λεζέν, Λανγκουάρντια, Ναβάρο, Ριόχα, Πίνα, Μπατάγλια, Αγκιρεγκαμπίρια, Χοσελού, Μέντες

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Βάθκεθ, Μιλιτάο, Βαράν, Μεντί, Κρόος, Κασεμίρο, Μόντριτς, Ασένσιο, Μπενζεμά, Αζάρ