«Αμαζόνες» έτοιμες για πρωτιά
27/01/2021 09:55

Τεράστιας βαθμολογικής σημασίας νίκη πέτυχε την Τρίτη 26 Ιανουαρίου 2021 ο Property Gallery Απόλλων. Στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής κέρδισε μετά από ένα αγώνα με μπόλικη πλοκή την Ανόρθωση με 3-1 στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ». Οι «αμαζόνες» έμειναν στην κορυφή με 30 βαθμούς εν αναμονή του αγώνα τους με την Robo Markets AΕΛ για την 14η αγωνιστική αλλά και του αγώνα των «γαλαζοκιτρίνων» με την Ολυμπιάδα που θα κρίνουν την 1η θέση στην κανονική διάρκεια.

Στον άλλο αγώνα της Τρίτης, η Lemesos Volleyball κέρδισε μετά από ένα αγώνα που κρίθηκε στις λεπτομέρειες την ΑΕΚ στο Λύκειο Πολεμιδιών με 3-0 σετ. Στην 14η αγωνιστική οι «ροζ» έχουν ρεπό, άρα ολοκλήρωσαν την Α Φάση. Οι δυο ομάδες θα διεκδικήσουν με ίσες πιθανότητες την 5η θέση. Παράλληλα, βλέπουν και το Κύπελλο.

Το μεγάλο παιχνίδι της 13ης αγωνιστικής Ολυμπιάδα – Robo Markets ΑΕΛ όπως ανακοινώσαμε από το μεσημέρι της Τρίτης αναβλήθηκε.

• Την 13η αγωνιστική είχε ρεπό το UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου.

Σπουδαία νίκη πρωτιάς

«ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ»: Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ – ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ 3-1 (25-17, 25-17,19-25, 25-22)

Σπουδαία νίκη που του επιτρέπει να βρίσκεται στην κορυφή και να ελπίζει ταυτόχρονα ότι θα κλείσει την Α Φάση από την πρώτη θέση πέτυχε ο Property Gallery Απόλλων. Στο ντέρμπι της 13ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Γυναιιών επιβλήθηκε στο «ΑΠΟΛΛΩΝ ΑΡΕΝΑ» της αξιόμαχης και μετά το δεύτερο σετ ισοδύναμης Ανορθώσεως με 3-1 σετ. Ο αγώνας είχε διάρκεια 100 λεπτών.

Το ντέρμπι στη Λεμεσό είχε πλοκή κυρίως μετά το δεύτερο σετ. Στην έναρξη του αγώνα οι «γαλάζιες» του Γιάννη Γιαπάνη φάνηκε να κυριαρχούν αφού προηγήθηκαν με 2-0.

Ακολούθως, η Ανόρθωσις ανασυντάχθηκε πήρε το τρίτο σετ αφού ήταν ανώτερη και πάλεψε μέχρι τέλους το τέταρτο. Ωστόσο, ο Property Gallery Απόλλων ανέτρεψε διαφορά πέντε πόντων και πήρε σετ και νίκη.

O Property Gallery Απόλλων έπαιξε πολύ καλό βόλεϊ στα δυο πρώτα σετ που κέρδισε 25-17 και 25-17 σε 25 και 24 λεπτά αντίστοιχα.

Οι «γαλάζιες» εξασφάλισαν μεγάλες διαφορές – στο δεύτερο σετ προηγήθηκαν 13-06 και κέρδισαν εύκολα τα σετ.

Η Ανόρθωσις μπήκε φορτσάτη στο τρίτο σετ. Αρχικά προηγήθηκε 07-09 και αύξησε σε 12-17. Ο Property Gallery Απόλλων όμως πίεσε και μείωσε σε 17-21. H «Μεγάλη Κυρία» κατάφερε τελικά να κερδίσει 19-25 σε 24’ μειώνοντας  σε 1-2 το ντέρμπι.

Η   ομάδα του Γ. Γιαπάνη έκανε ενθαρρυντικό ξεκίνημα στο τέταρτο σετ όταν προηγήθηκε με 03-01. Το σετ όμως ήταν σπουδαίο ντέρμπι. Ο Property Gallery Απόλλων είχε την πρωτοπορία μέχρι το 09-08. Η Ανόρθωσις όμως πήρε τα ηνία και προσπέρασε 10-15. Στο σημείο εκείνο όμως οι «γαλάζιες» έκαναν την αντεπίθεσή τους και κατόρθωσαν να προηγηθούν 19-17.

H Ανόρθωσις ισοφάρισε 19-19, όμως σχεδόν αμέσως ο Property Gallery Απόλλων προηγήθηκε με δυο πόντους 21-19, αλλά εκ νέου τα κορίτσια του Al. Boscovic ισοφάρισαν 21-21.

Νέο προβάδισμα για τον Property Gallery Απόλλων 23-21 που είχε την ψυχολογία με το μέρος του κερδίζοντας τελικά το σπουδαίο σετ με 25-22 σε 27’. Ο Property Gallery Απόλλων επικράτησε με 3-1 σετ.

Property Gallery ΑΠΟΛΛΩΝ (Γ. ΓΙΑΠΑΝΗΣ): Ventura, Lavruk,  Κωνσταντίνου, Λάμπρου, Ιορδάνους, Perez – Λίμπερο 1: Χριστοφόρου, Λίμπερο 2: Ζακχαίου. – Αλλαγές: Σιμανόφσκι.

ΑΝΟΡΘΩΣΙΣ(ALBOSCOVIC):Ριαλά, Ζεμπύλα, Btatunhina, Βασιλείου, Caetano, Xαραλάμπους – Λίμπερο: Δαϋίδ – Λίμπερο: Δαϋίδ. – Αλλαγές: Ιωάννου.

Ντέρμπι και νίκη για Lemesos Volleyball

ΛΥΚΕΙΟ ΠΟΛΕΜΙΔΙΩΝ: LEMESOS VOLLEYBALL – ΑΕΚ 3-0 (25-23, 25-23, 25-23)

Nτέρμπι με τα όλα του ήταν ο αγώνας Lemesos Volleyball – ΑΕΚ την Τρίτη στο Λύκειο Πολεμιδιών. Σε αγώνα για την 13η αγωνιστική, προτελευταία της Α Φάσης του πρωταθλήματος ΟΠΑΠ Α Κατηγορίας Γυναικών, οι «ροζ» που ολοκλήρωσαν την Α Φάση, κέρδισαν με 3-0 σετ και πλησίασαν τις «κιτρινοπράσινες» στον ένα πόντο. Φαίνεται ότι προμηνύεται μάχη για την τιμητική 5η θέση μεταξύ των δυο ομάδων.

Σε δυο απόλυτα ισοδύναμα σετ η Lemesos Volleyball προηγήθηκε 2-0 κερδίζοντας με 25-22 και 25-23.

Οι δυο ομάδες διεκδίκησαν τα σετ. Χαρακτηριστικά, στο δεύτερο σετ «ροζ» και «κιτρινοπράσινες» ήταν ισόπαλες 19-19 με την ομάδα της Lemesos να κατορθώνει να ξεφύγει και να κερδίζει 25-23.

Αμφίρροπο ήταν και το τρίτο σετ. Η ΑΕΚ φάνηκε να πατά καλύτερα και προηγήθηκε 04-09. Αμέσως, όμως η Lemesos Volleyball αντεπιτέθηκε και ισοφάρισε 14-14. Η Lemesos Volleyball προηγήθηκε 22-20, αλλά η ΑΕΚ δεν την άφηνε να «κλειδώσει» τη νίκη αφού μείωσε σε 24-23. Η ομάδα του Α. Σπύρου πήρε το «χρυσό» πόντο που ήθελε και κέρδισε 25-23 μαζί και τον αγώνα με 3-0 σετ.

LEMESOS VOLLEYBALL (Α. ΣΠΥΡΟΥ):Summer, Αzevedo, Σίσκου, E. Μιχαήλ,  Κωνσταντοπούλου, Κωνσταντινίδου, – Λίμπερο: Δ. Καραολή. – Αλλαγές: Βojianu.

AEK (Σ. ΤΣΑΓΓΑΡΙΔΟΥ – ΓΕΩΡΓΙΟΥ):Χατζηπέτρου, Χαραλάμπους, Ulumberashvili, Δημητρίου, Αριστείδου, Στυλιανού – Λίμπερο: Μοσφιλιώτη.

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Μετά τη διεξαγωγή των αγώνων Property Gallery Απόλλων – Ανορθώσεως και Lemesos Volleyball – ΑΕΚ για την 13η αγωνιστική η βαθμολογία διαμορφώθηκε ως εξής:

1. Property Gallery Απόλλων (11) 10-01 32-07 30
  2. Robo Markets ΑΕΛ (10) 09-01 27-05 27
  3. Ολυμπιάδα Ν. (10) 08-02 25-09 23
  4. Ανόρθωσις (11) 05-06 20-19 16
  5. ΑΕΚ (11) 03-08 10-25 09
  6. Lemesos Volleyball (12) 03-08 10-27 08
  7. UCLan Cyprus ΘΟΙ Αυγόρου (11) 00-11 01-33 00