Πρόκριση για Μπέτις, Λεβάντε και Βιγιαρεάλ
27/01/2021 00:35

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ισπανίας πήρε η Μπέτις που επικράτησε της Σοσιεδάδ με σκορ 3-1 στην παράταση. Ο Ογιαρθάμπαλ στο 13ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους Βάσκους, με τον Κανάλες να κάνει το 1-1 στο 79΄. Στην παράταση η Μπέτις φάνηκε πιο δυνατή, με τον Ιγκλέσιας να κάνει το 2-1 στο 96′ και το 3-1 στο 111′, δίνοντας τη νίκη και την πρόκριση στην ομάδα του, ενώ επίσης η Βιγιαρεάλ προχώρησε στην επόμενη φάση νικώντας τη Χιρόνα με 1-0, με τον Πίνο να σκοράρει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στο 19΄.

Παράλληλα, την πρόκριση πήρε η Λεβάντε σε ένα ματς «ροντέο», επικρατώντας με σκορ 4-2 της Βαγιαδολίδ εκτός έδρας. Η Βαγιαδολίδ ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ στο 13΄ με τον Τόνι, όμως τα «Βατράχια» κατάφεραν να ανατρέψουν το σκορ με τους Μπάρντi και Μαλσά πριν το ημίχρονο (23΄, 45΄). Στο 59΄ ο Κόκε έκανε το 3-1 για τη Λεβάντε, αλλά στο 65΄ ο Βάισμαν, ο οποίος μόλις είχε περάσει στον αγώνα κατάφερε να μειώσει, ενώ το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Μοράλες με πέναλτι.