ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΛ – ΑΠΟΕΛ 2-0
03/02/2021 18:56

Η ΑΕΛ υποδέχεται τον ΑΠΟΕΛ στο Τσίρειο για τον εξ αναβολής αγώνα της 16ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος Cyta.

Ο αγώνας μεταδίδεται ραδιοφωνικά από τον Super Sport FM.

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα.

16:30: Καλησπέρα σας, μαζί θα παρακολουθήσουμε λεπτό προς λεπτό την αναμέτρηση της ΑΕΛ με τον ΑΠΟΕΛ που διεξάγεται στα πλαίσια της 16ης αγωνιστικής.
16:45: Οι δύο εκπρόσωποι Τύπου ολοκλήρωσαν τις δηλώσεις τους.
16:58: Είσοδος των ομάδων στο γήπεδο.
17:00: Έναρξη αγώνα με την ΑΕΛ στη σέντρα.

1΄: Σέντρα από τα πλάγια, λάθος έξοδος του Βοζίνια, η μπάλα φτάνει στον Λουντέμο που κάνει το σουτ και η μπάλα περνάει ελάχιστα εκτός εστίας.
5΄: ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ: Κόρνερ του Τόρες, κεφαλιά του Μπρούνο, ύστερα από κόντρα η μπάλα έφτασε στον Τεσέιρα και έγινε το 1-0.
11΄: Ευκαιρία για την ΑΕΛ: Σέντρα του Τόρες, κεφαλιά του Μαέ, η μπάλα πέρασε εκτός εστίας, ενώ πρώτα βρήκε στο δοκάρι.
18΄: Σουτ του Αντάμοβιτς, πάνω από τα δοκάρια του Σίλβα.
21΄: Έπεσε ο ρυθμός στα τελευταία λεπτά, με την ΑΕΛ να κρατά ιδιαίτερα εύκολα το υπέρ της σκορ.
30΄: Δίχως ευκαιρίες οι δύο ομάδες, παραμένει το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων.
38΄: Φάουλ του Τόρες, μαζεύει σταθερά ο Σίλβα.
44΄: Ο ΑΠΟΕΛ προσπαθεί να αντιδράσει, ωστόσο, η ομάδα του Ντούσαν Κέρκεζ είναι καλά οργανωμένη.
Τέλος ημιχρόνου δίχως έξτρα χρόνο. Με 1-0 βρίσκεται μπροστά η ΑΕΛ, χάρη σε τέρμα του Τεσέιρα.

46΄: Έναρξη δευτέρου μέρους με τον ΑΠΟΕΛ στη σέντρα. Δίχως αλλαγές οι δύο αντίπαλοι.
47΄: Ευκαιρία για την ΑΕΛ: Φάουλ του Τόρες, κεφαλιά του Μαέ, μαζεύει τη μπάλα ο Σίλβα.
50΄: Ο ΑΠΟΕΛ πιέζει για να φτάσει στην ισοφάριση του αγώνα, όμως η ΑΕΛ κρατά το υπέρ της σκορ.
55΄: Πέναλτι για την ΑΕΛ: Μέσω του VAR ο Σωτηρίου αποφάσισε να δώσει χέρι στη προσπάθεια του Ζόρζε να διώξει τη μπάλα.
56΄: ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ: Οι γηπεδούχοι φτάνουν στο 2-0 και βάζουν τις βάσεις για τη σπουδαία επικράτηση.
60΄: Αλλαγή για ΑΠΟΕΛ: Στη θέση του Κλωναρίδη, ο Κατσαντώνης.
72΄: ΔΟΚΑΡΙ για τον ΑΠΟΕΛ: Ο Λουντέμο από μακριά εκτέλεσε το φάουλ και η μπάλα βρήκε στο οριζόντιο δοκάρι.
72΄: Αλλαγή για ΑΠΟΕΛ: Μέσα ο Νιουχίου, εκτός ο Σαχάρ.
74΄: Αλλαγή για την ΑΕΛ: Στη θέση του Αντάμοβιτς μπαίνει ο Μπουνόζα, ενώ και ο Μπάμπιτς πέρασε στο ματς, με τον Μαέ να πηγαίνει στον πάγκο.
80΄: Ο Σάββας Πουρσαϊτίδης δίνει οδηγίες στους παίκτες του, μπας και επιστρέψουν στο παιχνίδι.
83΄: Διπλή αλλαγή για ΑΠΟΕΛ: Μέσα οι Αποστολάκης και Σατσιάς, εκτός οι Γαβριήλ και Ανουάρ.
84΄: Αλλαγή για την ΑΕΛ: Εκτός ο Μεντόγιεβιτς, μέσα ο Έουλερ.
84΄: Ευκαιρία για ΑΠΟΕΛ: Σουτ του Ζαχίντ, εκτός στόχου η μπάλα, προσπαθεί να επανέλθει η ομάδα της Λευκωσίας.
86΄: Ευκαιρία για ΑΠΟΕΛ: Κεφαλιά του Κατσαντώνη, θα διώξει εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Βοζίνια. Κόρνερ από το οποίο ο Σιέλης σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους, όμως η κεφαλιά του κατέληξε αριστερά από το κάθετο δοκάρι του Βοζίνια.
89΄: Πέναλτι για τον ΑΠΟΕΛ: Το κερδίζει ο Εφραίμ από τον Μπουνόζα.
90΄: ΑΚΥΡΟ το πέναλτι: Ήταν οφσάιντ ο Εφραίμ, όποτε δεν υφίσταται η ποινή.
90+: Αλλαγή για την ΑΕΛ: Στη θέση του Τόρες περνάει ο Κωνσταντινίδης.
90+: Φάουλ του Λουντέμο, μπλοκάρει ο Βοζίνια.
Tέλος αγώνα. Η ΑΕΛ παίρνει το ντέρμπι με 2-0.

* Για την ΑΕΛ είναι εκτός ο Ντανίλο που ένιωσε ένα σφίξιμο στους κοιλιακούς. Ο παίκτης το συζήτησε με τον προπονητή και αποφασίστηκε να μείνει εντελώς εκτος ομάδας.