ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ: Κυρίαρχος… και ΠΡΩΤΟΣ!
09/02/2021 20:55

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Απόλλωνας επί της ΑΕΚ της οποίας επικράτησε με 3-0 στο Τσίρειο στάδιο, στο πλαίσιο της 24ης αγωνιστικής. Η ομάδα του Γιάννη Πετράκη ήταν καλύτερη σε όλη την διάρκεια του αγώνα και δίκαια επικράτησε των κιτρινοπρασίνων της Λάρνακας.
Το σκορ άνοιξε ο Μπίσεσβαρ στο 12′, αποτέλεσμα που κράτησε μέχρι την ολοκλήρωση του α’ ημιχρόνου. Στην επανάληψη η ομάδα της Λεμεσού πέτυχε άλλα δύο γκολ με Ματέϊ (66′) και Πίττα (68′). Οι κυανόλευκοι ολοκλήρωσαν το ματς με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Μαλεκκίδη στις καθυστερήσεις του αγώνα.
Ο Απόλλωνας ανέβηκε μόνος στην κορυφή με 51 βαθμούς, έναν μπροστά από την Ομόνοια που νίκησε το απόγευμα την Νέα Σαλαμίνα με 2-0 στο ΓΣΠ.
Η ΑΕΚ παρέμεινε στην 5η θέση με 38 βαθμούς.

Απόλλων: Δημητρίου, Πέδρο, Ρομπέρζ, Γιούστε, Ψύχας (Μαλεκκίδης 74′), Μάρκοβιτς (Σακέτι 74′), Ματέι (Μπένσοπ 77′), Γιαννιώτας, Πίττας, Μπίσεσβαρ (Ντένιτς 70′), Ντιγκινί (Νταμπό 74′).

ΑΕΚ: Μολ, Τρουγιόλς (Ακοράν 46′), Σπιρόφσκι (Μακρής 74′), Τρισκόφσκι, Νάντο (Χάουγκεν 74′), Χέιτλι, Φερνάντεθ, Γκονζάλεθ, Ιωάννου, Ναράνχο (Φλοριάν 64′), Λαφράνς.

ΝΩΡΙΤΕΡΑ Η ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΟΥ ΜΑΤΣ

Α’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
1′ Έναρξη αγώνα.
3′ Σέντρα του Γκαρσία, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε κόρνερ.
4΄Μεγάλη ευκαιρία για τον Απόλλωνα, ο Γιαννιώτας έφυγε από δεξιά έδωσε πάσα μέσα στην περιοχή για τον Πίττα που πλάσαρε αλλά ο Μολ έδιωξε με τα χέρια σε κόρνερ.
6′ Δυνατό μακρινό σουτ από τον Πέδρο, η μπάλα κόντραρε και κατεληξε κόρνερ.
10′ Νέο δυνατό σουτ από τον Πέδρο χωρίς αποτέλεσμα.
10′ Μπήκε πολύ δυναμικά στον αγώνα ο Απόλλωνας ο οποίος ψάχνει το γκολ.
12′ ΓΚΟΛ για τον ΑΠΟΛΛΩΝΑ με σουτ του Μπίσεσβαρ, έξω από την περιοχή. Πρώτο γκολ για τον Ολλανδό με την φανέλα των κυανολεύκων της Λεμεσού.
25′ Καλύτερος ο Απόλλωνας, ελέγχει τον αγώνα.
27′ Σουτ από τον Σπιρόφσκι, μπλόκαρε την μπάλα ο Δημητρίου.
32′ Δυνατό σουτ του Γκαρσία μπλόκαρε τη μπάλα και πάλι ο Δημητρίου.
33′ Δοκάρι για τον Απόλλωνα με τον Ντιγκινί.
34′ Κίτρινη στον Γιούστε για φάουλ (3η, θα χάσει ένα από τα δύο ματς του Απόλλωνα που ακολουθούν στο πρωτάθλημα).
37′ Άστοχο μακρινό σουτ του Μάρκοβιτς.
39′ Άστοχο σουτ του Μπίσεσβαρ από πλάγια.
45′ Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.
45′ Ευκαιρία με τον Μπίσεσβαρ, όμως, το πλασέ του δεν ήταν καλό αφού η μπάλα έφυγε πολύ ψηλά από τα δοκάρια του Μολ.
45’+1 Λήξη ημιχρόνου.

Β’ ΗΜΙΧΡΟΝΟ
46′ Έναρξη αγώνα.
49′ Σουτ του Γιαννιώτα η μπάλα έξω.
53΄Κίτρινη στον Μπίσεσβαρ.
65΄Δυνατό σουτ του Μάρκοβιτς η μπάλα σταματά στο δοκάρι.
66′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνας με τον Ματέι! Ελέγχεται το γκολ από VAR. Μετρά κανονικά. Μετά το κόρνερ του Πέδρο, ο Γιούστε την κεφαλιά και ο ακολούθως ο Ματέι από κοντά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα.
68′ ΓΚΟΛ ο Απόλλωνας με τον Πίττα! Λάθος στην άμυνα της ΑΕΚ το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Κύπριος διεθνής επιθετικός και διαμόρφωσε το 3-0 για την ομάδα του.
81′ Έπεσε κι άλλο ο ρυθμός του αγώνα, ελέγχει το ματς ο Απόλλωνας και το υπέρ του αποτέλεσμα.
90′ Κίτρινη στον Μαλεκκίδης για φάουλ.
90′ Τρία λεπτά οι καθυστερήσεις.
90+5 Κόκκινη κάρτα στον Μαλεκκίδη, αφού πρώτα ο Λούκας Σωτηρίου συμβουλεύτηκε το VAR.