Η Μπάγερν επιβεβαίωσε σε ένα ακόμα ματς πως είναι και φέτος ένα εκ των μεγάλων φαβορί για να να κατακτήσει το τρόπαιο του Champions League, αφού νίκησε (παρά τις αρκετές απουσίες που την ανάγκασαν να έχει μόλις 17 παίκτες στην αποστολή) με χαρακτηριστική ευκολία 4-1 την Λάτσιο εκτός έδρας και έθεσε ισχυρές βάσεις πρόκρισης στα προημιτελικά, ενόψει της ρεβάνς της ερχόμενης εβδομάδας στην “Allianz Arena”.

Οι Λεβαντόβσκι (ξεπέρασε τον Ραούλ και είναι μόνος 3ος στη λίστα των σκόρερ του Champions League με 72 γκολ), Μουσιάλα (παρθενικό γκολ με την Μπάγερν πριν ενηλικιωθεί) και Σανέ καθάρισαν την υπόθεση νίκη και πρόκριση από το πρώτο ημίχρονο, ενώ στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου το αυτογκόλ του Ατσέρμπι έκανε ακόμα πιο εύκολο το έργο των Βαυρών και το γκολ του Κορέα στο 49′ ήταν απλά το γκολ της τιμής για τους Ιταλούς.

Σημειώνεται μάλιστα πως η Μπάγερν έκανε ρεκόρ στο Champions League αφού έμεινε αήττητη για 17ο διαδοχικό εκτός έδρας παιχνίδι, παίρνοντας το ρεκόρ από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ που είχε σταματήσει στα 16.