Επική ανατροπή της Λειψίας!
27/02/2021 21:46

Τεράστια νίκη από βαθμολογική και ψυχολογική σκοπιά πήρε η Λειψία κόντρα στην Γκλάντμπαχ με 3-2 στη «Ρεντ Μπουλ Αρίνα». Στο πλαίσιο της 23ης αγωνιστικής της Bundesliga, οι «ταύροι» επικράτησαν με ανατροπή κόντρα στα «πουλάρια» κι ενώ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-2 στο πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του Γιούλιαν Νάγκελσμαν βρέθηκε να κυνηγά στο σκορ χάρη σε γκολ του Χόφμαν στο 6’ και του Τουράμ στο 19’ κι όλα έδειχναν πως η Γκλάντμπαχ θα φύγει με μία μεγάλη νίκη από τη Λειψία. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως οι γηπεδούχοι έφεραν τα πάνω-κάτω και δείχνουν πως θα παλέψουν μέχρι τέλους για το πρωτάθλημα.

Ο Ενκουνκού στο 57’, ο Πόουλσεν στο 66’ και ο Σόρλοθ στο 90+3’ ολοκλήρωσαν μια σπουδαία ανατροπή για τη Λειψία που πλέον δείχνει πως θα δώσει όλο της το βάρος στην Bundesliga, μετά τον διαφαινόμενο αποκλεισμό από το Champions League από τη Λίβερπουλ.

Με τη νίκη αυτή η Λειψία έφτασε τους 50 βαθμούς και είναι δεύτερη, 2 βαθμούς πίσω από την Μπάγερν, ενώ η Γκλάντμπαχ έμεινε στους 33 βαθμούς και είναι όγδοη.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Λειψία (Νάγκελσμαν): Γκούλασι, Όρμπαν, Ουπαμεκανό, Χάλστενμπεργκ, Ζάμπιτσερ(46’ Σόρλοθ), Άνταμς, Ενκουνκού(90+6’ Κλόστερμαν), Μουκιέλε, Κλάιφερτ(76’ Φόρσμπεργκ), Όλμο, Πόουλσεν

Γκλάντμπαχ (Ρόζε): Ζόμερ, Μπέγιερ, Γκίντερ, Ελβέντι(62’ Μπενσεμπαϊνί), Βεντ(80’ Πλεά), Ζακάρια(80’ Στιντλ), Χόφμαν(62 Νόιχαους), Βολφ, Λαζάρο, Τουράμ(61’ Κράμερ), Εμπολό