Διπλό του Κεραυνού στη Λεμεσό
28/02/2021 20:22

Την 16η νίκη του πέτυχε ο Κεραυνός φεύγοντας με το διπλό από την έδρα του Απόλλων Century 21, στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της ΟΠΑΠ Basket League. Οι «ερυθροκίτρινοι» βρίσκονται στην κορυφή της βαθμολογίας με 35 βαθμούς, ενώ οι «γαλάζιοι» με πέντε βαθμούς λιγότερους (30β.) είναι στην 4η θέση.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Νίκος Στυλιανού με 19 πόντους (4 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασσίστ).

Ο Απόλλωνας έκανε καλύτερο πρώτο δεκάλεπτο, στη διάρκεια του οποίου έφτιαξε διαφορά με διψήφιο αριθμό πόντων (24-10). Ο Κεραυνός, όμως, πέτυχε την ανατροπή στο δεύτερο δεκάλεπτο. Στο 16′ το καλάθι του Ροζέλ έβαλε μπροστά την ομάδα του Στροβόλου (30-31). Οι γηπεδούχοι πέρασαν ξανά μπροστά, με τον Στυλιανού να ισοφαρίζει 34-34 με βολή στο 18′. Το σερί των φιλοξενουμένων συνεχίστηκε και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ήταν μπροστά με οκτώ πόντους (34-42).

Από εκείνο το σημείο και έπειτα ο Κεραυνός κράτησε το προβάδισμά του ανεβάζοντας τη διαφορά στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου στους 15 πόντους (54-69). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Απόλλωνας μείωσε κατά έναν πόντο (17 έναντι 16) για να έρθει το τελικό 85-71 για τον Κεραυνό.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-10, 34-42, 54-69, 71-85