Παναθηναϊκός – Άρης 94-72: Εύκολη νίκη πριν τη… διαβολοβδομάδα
28/02/2021 21:59

Κανένα πρόβλημα δεν αντιμετώπισε ο Παναθηναϊκός στο ματς με τον Άρη, καθώς επικράτησε με 94-72. Οι πράσινοι είχαν τον έλεγχο σε όλο το δεύτερο μέρος και έκαναν διαχείριση ενόψει της διαβολοβδομάδας. Ντεμπούντο για Μαντζούκα και Μπρέι.

Oι δύο ομάδες ξεκίνησαν με δύο εύστοχα τρίποντα από τον Λευτέρη Μποχωρίδη και τον Μάριο Τσάλμερς αντίστοιχα (3-3). Οι δύο παίκτες συνέχισαν να πυροβολούν και οδηγούσαν επιθετικά τις ομάδες τους (9-8). Ο Άρης είχε πολύ καλή εικόνα στο πρώτο δεκάλεπτο και έβαζε δύσκολα στους γηπεδούχους (11-12). H oμάδα της Θεσσαλονίκης προηγήθηκε και με 19-14, αλλά δέχθηκε σερί 5-0 και έφερε το ματς στα ίσια στο τέλος του δεκαλέπτου (19-19).

Ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να αποσπαστεί στο σκορ (30-23), αλλά ο Άρης ήταν πεισματάρης και δεν του επέτρεψε να ξεφύγει (30-28). Kατά τη διάρκεια του δεκαλέπτου χτύπησε ο Ιωάννης Παπαπέτρου και αμέσως αποσύρθηκε στον πάγκο. Ο Παναθηναϊκός δεν επηρεάστηκε από την απώλεια του αρχηγού του και κατάφερε στο φινάλε της δεύτερης περιόδου να χτίσει μία διαφορά εννιά πόντων (43-34).

Παναθηναϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο είχε τον πλήρη έλεγχο και εκτόξευσε τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους (70-48). Στην τελευταία περίοδο, δεν άλλαξε κάτι και τελικά οι πράσινοι πήραν τη νίκη με 94-72.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 43-34, 70-48, 94-72