Σέφιλντ – Λίβερπουλ 0-2: Δήλωσε παρούσα στη μάχη του Champions League
28/02/2021 23:39

Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων διαδοχικών ηττών στην Premier League έβαλε η Λίβερπουλ το βράδυ της Κυριακής, με την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ να επικρατεί 2-0 στο “Μπράμαλ Λέιν” της ουραγού Σέφιλντ και να μειώνει στους δύο βαθμούς την απόσταση απο την 4η Γουέστ Χαμ και στον έναν από την 5η Τσέλσι, την οποία μάλιστα υποδέχεται την ερχόμενη Πέμπτη (4/3).

Ο κίπερ της Σέφιλντ, Άαρον Ράμσντεϊλ έδειχνε ανίκητος στο πρώτο 45λεπτο όπου είχε πέντε επεμβάσεις (για πρώτη φορά στην καριέρα του σε επίπεδο Premier League σε αντίστοιχο διάστημα αγώνα), όμως στο δεύτερο ημίχρονο λύγισε, με τους Τζόουνς και Φιρμίνο να υπογράφουν την επιστροφή των πρωταθλητών στα νικηφόρα αποτελέσματα στις εγχώριες διοργανώσεις για πρώτη φορά μετά από τις 31 Ιανουαρίου

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Σέφιλντ απείλησε για πρώτη φορά την Λίβερπουλ στο 5′ με την κεφαλιά του ΜακΓκόλντρικ που εξουδετέρωσε ο Άντριαν (πήρε τη θέση του Άλισον στην 11άδα, με τον Βραζιλιάνο να μένει εκτός αποστολής όντας σε άσχημη ψυχολογική κατάσταση μετά το θάνατο του πατέρα του), με τη συνέχεια να βρίσκει την Λίβερπουλ σε θέση οδηγού.

Οι κόκκινοι είχαν καλή κυκλοφορία της μπάλας και κατάφερναν με ωραίες συνεργασίες να φτάνουν στην περιοχή των γηπεδούχων, με το γκολ ωστόσο να μην έρχεται αφού έπεσαν πάνω σε έναν εξαιρετικό Ράμσντεϊλ που έδειχνε ανίκητος.

Στο 10′ σταμάτησε με το δεξί χέρι το σουτ του Φιρμίνο μέσα από τη μεγάλη περιοχή σε μοναδικό τετ α τετ των δύο παικτών, στο 32′ απέκρουσε σωτήρια το σουτ του Σαλάχ από το ύψος της μικρής περιοχής, στο 32′ έβγαλε σε κόρνερ τον κεραυνό του Αλεξάντερ-Άρνολντ εντός περιοχής ενώ στο 39′ είπε όχι και στο δυνατό διαγώνιο σουτ του Βαϊνάλντουμ.

Οι αρκετές χαμένες ευκαιρίες δεν πτόησαν πάντως τους παίκτες του Κλοπ και στο δεύτερο ημίχρονο επιβραβεύτηκαν, φτάνοντας στην επίτευξη δύο τερμάτων στα πρώτα 20 λεπτά.

Η αρχή έγινε με τον Κέρτις Τζόουνς στο 48′ όταν νίκησε με δυνατό σουτ τον Ράμσντεϊλ μετά από γύρισμα της μπάλας από τα δεξιά του Αλεξάντερ-Άρνολντ (οι παίκτες του Γουάιλντερ διαμαρτυρήθηκαν έντονα πως είχε περάσει όλη η μπάλα την τελική γραμμή, με τον VAR να ελέγχει τη φάση και να έχει διαφορετική γνώμη), ενώ στο 65′ ήρθε το 2-0 που έβαλε για ύπνο το παιχνίδι.

Το δεύτερο γκολ των κόκκινων, Νο 7.000 στην κορυφαία κατηγορία του αγγλικού πρωταθλήματος στην ιστορία τους, είχε την υπογραφή του Ρομπέρτο Φιρμίνο, που χόρεψε όλη σχεδόν την άμυνα της Σέφιλντ πριν νικήσει με σουτ τον αντίπαλο κίπερ, με τη μπάλα να βρίσκει και στο πόδι του Μπράιαντ.

Η συνέχεια βρήκε την Λίβερπουλ να δίνει χώρο στους γηπεδούχους και να διαχειρίζεται εξαιρετικά το ματς (στο 80′ είχε πολύ μεγάλη ευκαιρία με τον Σαλάχ και για τρίτο γκολ), για να κρατήσει τελικά το τρίποντο χωρίς να δεχτεί γκολ (πρώτη φορά μετά από εκτός έδρας παιχνίδια της στην Premier League) και να επιστρέφει δυναμικά στη διεκδίκηση της 4ης θέσης που δίνει το τελευταίο αγγλικό εισιτήριο για το νέο Champions League.

ΣΕΦΙΛΝΤ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ: Ράμσντεϊλ, Αμπαντού, Τζαγκιέλκα (56′ Όσμπορν), Μπράιαν, Μπάλντοκ, Λάντστραμ, Νόργουντ, Φλεκ (80′ Σαρπ), Στίβενς, ΜακΓκόλντρικ (56′ Μπερκ), ΜακΜπέρνι

ΛΙΒΕΡΠΟΥΛ: Άντριαν, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φίλιπς, Καμπάκ, Ρόμπερτσον, Τζόουνς (80′ Κεϊτά), Αλκάνταρα (76′ Μίλνερ), Βαϊνάλντουμ, Σαλάχ, Φιρμίνο, Μανέ