ΤΕΛΙΚΟ: ΑΠΟΕΛ-Εθνικός 2-0
28/02/2021 20:14

Σημαντική νίκη πέτυχε το ΑΠΟΕΛ στο ΓΣΠ κόντρα στον Εθνικό Άχνας. Οι γαλαζοκίτρινοι ξεκίνησαν με νίκη τη δεύτερη φάση του πρωταθλήματος και πήραν άνετα τους τρις βαθμούς.

Το ΑΠΟΕΛ ήταν ανώτερος αντίπαλος και έλεγχε τον αγώνα. Ο Εθνικός είχε τις φάσεις του με αποκορύφωμα το πέναλτι στο 25’ χωρίς όμως αποτέλεσμα αφού ο Χουντόμπιακ αστόχησε από την άσπρη βούλα. Οι γαλαζοκίτρινοι πήραν προβάδισμα με τον Ενσούε στο 41’ και στο 64’ διπλασίασαν τα τέρματά τους με τον Γκάρνερ. Το παιχνίδι συνέχισε με την ομάδα του Σ. Πουρσαϊτίδη να έχει το πάνω χέρι μέχρι το τέλος.

Θυμηθείτε την εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα

3′ Το πρώτο σουτ του αγώνα από τον Κατσαντώνη, η μπάλα πάει ψηλά

4′ Κίτρινη κάρτα για τον Ντόλεζαλ

12′ Κεφαλιά του Ζάκπα μετά από εκτέλεση φάουλ του Χουντόμπιακ. Αποκρούει ο Ουζόχο

15′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ από στημένη φάση. Κεφαλιά από τον Βινίσιους μετά από εκτέλεση φάουλ του Ντε Βινσέντι. Στα χέρια του Μπογκατίνοφ η μπάλα

21′ Μεγάλη ευκαιρία για τον ΑΠΟΕΛ με τον Βινίσιους να σουτάρει. Η μπάλα πήγε λίγο έξω από το δοκάρι

22′ Πέναλτι για τον Εθνικό για φάουλ του Ζαμπάλα στον Ηλία. Η φάση ελέγχεται από το VAR

25′ Χάνει το πέναλτι ο Χουντόμπιακ! Αποκρούει ο Νιγηριανός

33′ Απευθείας χτύπημα φάουλ από τον Χουντόμπιακ έξω από την περιοχή, απέκρουσε ο Ουζόχο

41′ ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Εξαιρετική κάθετη πάσα Κατσαντώνη στον Ζαχίντ και ο Ζαχίντ δίνει ασίστ στον Ενσούε που σκοράρει!

44′ Τεράστια ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ με τον Κατσαντώνη να σουτάρει δυνατά από απόσταση αναπνοής. Απέκρουσε ο Μπογκατίνοφ

45′ Ένα λεπτό καθυστρήσεις

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

48′ Ο Μάριος Ηλία σουτάρει έξω από την περιοχή. Η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Ουζόχο

64′ ΓΚΟΛ για το ΑΠΟΕΛ! Ο Γκάρνερ διπλασιάζει τα τέρματα των γαλαζοκιτρίνων με πλασέ έπειτα από πάσα του Κλωναρίδη

76′ Καλός συνδυασμός των παικτών του ΑΠΟΕΛ, σουτάρει ο Ντονγκαλά η μπάλα πάει έξω

82′ Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ από δεξιά με τον Κλωναρίδη να δίνει πάσα χωρίς όμως να την εκμεταλλευτούν και να χαθεί

90′ Τρία λεπτά καθυστερήσεις