Αρμάνι Μιλάνο – Φενέρμπαχτσε 92-100: Τούρκικος σίφουνας με 100άρα
03/03/2021 23:48

Μία πολύ σημαντική νίκη πήρε η Φενέρμπαχτσε, καθώς επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο 100-92 μέσα στο Μεντιολάνουμ Φόρουμ, ανεβάζοντας το ρεκόρ της σε 16-11 στην EuroLeague.

Σε ένα όμορφο από άποψη ρυθμού παιχνίδι, η Φενέρμπαχτσε διατήρησε τη διαφορά που με κόπο έχτισε, επικράτησε της Αρμάνι Μιλάνο 100-92 και έφυγε με το μεγάλο διπλό από το Μεντιολάνουμ Φόρουμ, χαλώντας το ρεκόρ του Λουίτζι Ντατόμε, ο οποίος με τους 16 πόντους που πέτυχε έφτασε τους 2.000 στην EuroLeague και έγινε ο 40ος παίκτης με τον αντίστοιχο αριθμό πόντων. Οι Τούρκοι ανέβηκαν στο 16-11 στην κανονική διάρκεια της EuroLeague, βάζοντας στην άκρη την κακή εμφάνιση και ήττα από την Αναντολού Εφές. Πρώτος σκόρερ για τη Φενέρ ο Νάντο Ντε Κολό, ο οποίος έβαλε 20 πόντους, από 5/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, με 3 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ενώ είχε άξιο συμπαραστάτη τον Λορέντζο Μπράουν, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους από 4/8 δίποντα, 3/3 τρίποντα, με 4 ασίστ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Στο ξεκίνημα του αγώνα, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και με καλάθια του Ντεσόν Πιέρ, πήραν μία μικρή διαφορά, η οποία εξανεμίστηκε γρήγορα, με την Αρμάνι να ισοφαρίζει και να περνάει μπροστά στο σκορ, μετά από τρίποντο του Κέβιν Πάντερ. Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με την ομάδα του Έτορε Μεσίνα να υπερισχύει στις λεπτομέρειες και να παίρνει ένα μικρό προβάδισμα τεσσάρων πόντων. Η Φενέρμπαχτσε απάντησε με ένα σερί 11-0 και καλάθια των Ντε Κολό και Ντουβερίογλου, με τους Ιταλούς όμως να βάζουν buzzer beater στο φινάλε του δευτέρου δεκαλέπτου με τον Μπρουκς και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα (52-50).

Στην τρίτη περίοδο, η Φενέρμπαχτσε μπήκε στο παρκέ αποφασισμένη να αλλάξει τα δεδομένα του ματς και με μεγάλα σουτ του Λορέντζο Μπράουν, γύρισε το εις βάρος της σκορ και πέρασε μπροστά. Ο ρυθμός του παιχνιδιού ήταν αρκετά γρήγορος, ο Γιαν Βέσελι έπαιρνε τα ριμπάουντ με το κουτάλι και έδινε δεύτερες ευκαιρίες στην ομάδα του, με αποτέλεσμα η διαφορά να φτάσει για πρώτη φορά στο +10 (65-75). Η ομάδα του Ιγκόρ Κοκόσκοβ δεν θα κατέθετε έτσι εύκολα τα όπλα, γύρισε από το -10 με συνεχόμενους πόντους του Κέβιν Πάντερ και ισορρόπησε τα πράγματα, πέντε λεπτά πριν από το φινάλε. Η ομάδα της Φενέρ ήταν καλύτερη τα τελευταία λεπτά, έβγαλε άμυνες και πέτυχε μερικά σημαντικά καλάθια, με αποτέλεσμα να πάρει το μεγάλο διπλό