Τρόμαξε, άντεξε και πλέον είναι φαβορί
03/03/2021 22:00

Σε δύο μέρη χωρισμένη η εμφάνιση της ΑΕΛ σήμερα στον πρώτο προημιτελικό με την Νέα Σαλαμίνα.

Οι γαλαζοκίτρινοι δεν πατούσαν καθόλου καλά στα πρώτα 35 λεπτά βλέποντας τον αντίπαλο να χάνει πέναλτι, το Πσισιέ να διώχνει στην γραμμή σε δύο φάσεις που η Νέα Σαλαμίνα είχε και δύο δοκάρια! Μάλλον τυχερή που η ομάδα δεν δέχθηκε γκολ και όπως ήταν αναμενόμενο αντέδρασε. Η ΑΕΛ θύμισε ΑΕΛ στην επανάληψη και ήταν η ομάδα που ανέβασε τις στροφές της και κυριάρχησε ειδικά μετά την συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού. Δύο γκολ, δύο δοκάρια και ακόμα μια κλασσική ευκαιρία από το 60΄ και μετά δεν τα λες και λίγα.

Ο εξαφανισμένος Ντανίλο, σέρβιρε δύο ασσίστ και ο Μαέ σημείωσε δύο γκολ μέσα σε 13 λεπτά από την ώρα που πέρασε στο παιχνίδι. Η ΑΕΛ κέρδισε με 2-0 και είναι πλέον το μεγάλο φαβορί για πρόκριση στα ημιτελικά.

Οι γαλαζοκίτρινοι δεν πλήρωσαν τα λάθη του πρώτου ημιχρόνου και όταν αντέδρασαν έκαναν αυτό που ξέρουν καλύτερα. Κυριάρχησαν και πήραν το αποτέλεσμα που ήθελαν. Πλέον η ΑΕΛ ετοιμάζεται για την μεγάλη μάχη με τον Απόλλωνα την προσεχή Δευτέρα στο Τσίρειο.