Όλα… ανοικτά για το Μακάρειο
03/03/2021 21:35

Στην ισοπαλία 1-1 έμειναν Εθνικός και Ολυμπιακός στο Δασάκι στην πρώτο μεταξύ τους παιχνιδι για την προημιτελική φάση του Κυπέλλου

Το σκορ άνοιξε ο Ολυμπιακός με τον Σάλι ενώ έχασε πέναλτι με τον Σαντάνα για το 0-2 ωστόσο λίγο πριν το τέλος ο Εθνικός ισοφάρισε σε 1-1 με τον Ουαλί και οι δυο ομάδες άφησαν ανοικτούς λογαριασμούς ενόψει του επαναληπτικού στο Μακάρειο.

Με περισσότερη διάθεση, μπήκε ο Εθνικός στον αγώνα  ωστόσο δεν μπόρεσαν να βρουν το γκολ σε αντίθεση με τον Ολυμπιακό όπου στην πρώτη και μοναδική του ευκαιρία στο πρώτο μέρος ήταν απόλυτα εύστοχος

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός κατάφερε να ισορροπήσει το παιχνίδι. Ήταν πιο επιθετικός και έψαξε για το δεύτερο γκολ και έφτασε μια ανάσα από την επίτευξη του αλλά ο Σαντάνα δεν κατάφερε να ευστοχήσει από την άσπρη βούλα. Μετά το χαμένο πέναλτι οι γηπεδούχοι ανέκτησαν εκ νέου  την πρωτοβουλία και δημιούργησαν προϋποθέσεις και στο 84’ ο Εθνικός τιμώρησε τις αργές επιστροφές της ομάδας του Γιανέφσκι και τιμώρησε τους μαυροπράσινους.

Η εξέλιξη του αγώνα…

Έναρξη αγώνα

2′ Πολύ καλή μπαλιά από τον Χριστοφή για τον Ντολεζάλ που δεν εκμεταλλεύτηκε σωστά

12′ Ο Μαϊντεβατς πλασάρει αλλά παίρνει την μπάλα ο Μιχαήλ

14′ Ευκαιρία για τον Εθνικό. Ο Μαϊντεβατς κάνει το γύρισμα χωρίς όμως να βρεθεί κάποιος παίκτης

18′ Διαμαρτυρίες από πλευράς Εθνικού για πέναλτι. Συνεχίζεται το παιχνίδι από τον Θεουλή.

21′ Πέναλτι για τον Εθνικό και κίτρινη στον Σωτηρίου για δυνατό μαρκάρισμα. Η φάση ελέγχεται από VAR

Πέντε λεπτά αναμονής μέχρι να παρθεί απόφαση

27′ Ο διαιτητής ακυρώνει την απόφαση πέναλτι αφού είχε προηγηθεί οφσάιντ

32′ Κίτρινη κάρτα στον Περατικό για φάουλ στον Μάντζη

34′ ΓΚΟΛ ο Ολυμπιακός! Ο Σάλι ανοίγει το σκορ με πλασέ μετά από ωραία μπαλιά του Ψάλτη

43′ Στο έδαφος ο Μαϊντεβατς μετά από σύγκρουση με το κεφάλι με τον Ψάλτη

45′ Έξι λεπτά επιπρόσθετος χρόνος

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

54′ Κίτρινη κάρτα στον Κυπριανού για δυνατό φάουλ στον Μανρίκε

59′ Πέναλτι για τον Ολυμπιακό και κίτρινη κάρτα στον Ταράσοφς. Το VAR ελέγχει την φάση

61′ Χαμένο το πέναλτι! Ο Σαντάνα με κακή εκτέλεση στέλνει την μπάλα πάνω από τα δοκάρια!

63′ Άστοχο σουτ από τον Σαρφό εκτός περιοχής

68′ Σε θέση οφσάιντ ο Ταράσοφς έστειλε την μπάλα στα δίκτυα και το γκολ ακυρώνεται

77′ Ο Σάλι κάνει το γύρισμα στην περιοχή, καλή άμυνα από Περατικό που διώχνει σε κόρνερ

78′ Σουτ από τον Σαρφό που πάει έξω

82′ Ο Ηλία δοκιμάζει το σουτ, που είναι αδύναμο και άστοχο

84′ Ευκαιρία για τον Ολυμπιακό. Ο Πεχλιβάνης σουτάρει αλλά ο Στρατηλάτης διώχνει σε κόρνερ

84′ ΓΚΟΛ για τον Εθνικό! Βγήκαν στην αντεπίθεση και ο Ντόλεζαλ έδωσε στον Ουαλί και εύκολα με πλασέ έφερε το παιχνίδι στα ίσα

90′ Τρία λετπά καθυστερήσεις