ΤΕΛΙΚΟ: ΑΕΛ – Νέα Σαλαμίνα 2-0 (φώτος)
03/03/2021 18:50

Στο πρώτο ημίχρονο η Σαλαμίνα είχε τις ευκαιρίες τις με αποκορύφωμα το άστοχο πέναλτι του Ντανίλο στο 30’. Η ΑΕΛ μπήκε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο και με την χρυσή αλλαγή στο 69’, ο Μαέ άνοιξε το σκορ σε λιγότερο από πέντε λεπτά μετά την είσοδό του. Στο 81’ ο ίδιος διπλασίασε τα γκολ για τους γηπεδούχους.

Ραδιοφωνική μετάδοση από τον Super Sport FM 104,0.

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του αγώνα:

Έναρξη αγώνα

9′ Ευκαιρία για τη Νέα Σαλαμίνα. Έγινε λάθος από την άμυνα της ΑΕΛ και σούταρε ο Ντανίλο, απέκρουσε ο Βοζίνια

18′ Κίτρινη κάρτα στον Σάντος και θα χάσει τον επαναληπτικό

20′ Δεν υπάρχουν φάσεις. Μοναδική ευκαιρία στο για τη Σαλαμίνα στο ένατο λεπτό

23′ Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Ντανίλο δεν μπόρεσε για την κεφαλιά και χάθηκε μεγάλη ευκαιρία για την Νέα Σαλαμίνα

27′ Πέναλτι για τη Νέα Σαλαμίνα και κίτρινη στον Πσισιέ. Η φάση ελέγχεται από VAR

30′ Χάνει το πέναλτι ο Ντανίλο! Η μπάλα πήγε στο δοκάρι

33′ Νέα μεγάλη ευκαιρία για τη Σαλαμίνα. Δεν μπόρεσε και πάλι ο Ντανίλο. Πέρασε τον Βοζίνια το πλασέ αλλά ο Πσισιέ έδιωξε και η μπάλα πήγε δοκάρι

39′ Ο Μπάμπιτς σουτάρει, η μπάλα κόντραρε και πήγε κόρνερ

43′ Γκολ που ακυρώνεται για την ΑΕΛ για οφσάιντ. Η φάση ελέχθηκε από VAR και σωστά έκρινε οφσάιντ

Δύο τα λεπτά του επιπρόσθετου χρόνου

Τέλος πρώτου ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

49′ Ο Μπάμπιτς στην περιοχή ετοιμάστηκε να σουτάρει, αλλά έκλεψε ο Καμισοκό

59′ Μεγάλη ευκαιρία για την Σαλαμίνα. Ο Ντουβεντρού κατέβασε με στήθος αλλά δε βρήκε σωστά την μπάλα. Έσωσε ο Κέρκεζ πάνω στη γραμμή

61′ Ο Ριέρα σεντράρει, κεφαλιά του Ανβιτζάι. Η μπάλα πάει στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ

63′ Σπουδαίο βολέ από τον Ριέρα αλλά αποκρούει ο Βεσελόφσκι

64′ Ξανά στο δοκάρι η μπάλα για την ΑΕΛ με το Κέρκεζ

71′ Άστοχη κεφαλιά του Ντανίλο

73′ ΓΚΟΛ για την ΑΕΛ! Χρυσή αλλαγή ο Μαέ με κεφαλιά οδήγησε την μπάλα στα δίχτυα

81′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Μαέ κερδίζει την μπάλα μέσα στην περιοχή. Περνάει τον Βεσελόφσκι και διπλασιάζει τα τέρματα για της γηπεδούχους

90′ Τρία λεπτά καθυστερήσεις

Ενδεκάδες:

ΑΕΛ (Ν. Κέρκεζ): Βοζίνια, Κέρκεζ, Πσισιέ, Κυριάκου, Σάντος, Ζντραφκόφσκι, Αντάμοβιτς, Ντανίλο, Τόρες, Αβντιγιάι (Δ.Αβραάμ 76′), Μπάμπιτς(Μαέ 69′)

Στον πάγκο: Κεραυνός, Πάντιτς, Α.Αβραάμ, Ριέρα, Μαέ, Αντωνίου, Δ.Αβραάμ, Γεωργίου, Κωνσταντινίδης

Νέα Σαλαμίνα (Σ. Δαμιανού): Βεσελόφσκι, Σεργίου, Καμισοκό, Χριστοφόρου, Νικολάου (Τσουκάλας 76′), Ανδρέου, Κονφέ, Μουστιβάρ, Ντουβεντρού, Πικής, Ντανίλο.

Στον πάγκο: Ονησιφόρου, Μπρένο, Λεμέσιος, Κρεχίν, Παύλου, Βάγκνερ, Τσουκάλας, Σιαθάς, Σμοβς

Κίτρινες: Σάντος 18′, Πσισιέ 27’/