Rotterdam Open Αδέρφια Τσιτσιπά: Πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης
03/03/2021 20:25

Τα αδέρφια Τσιτσιπά έκαναν έναν πολύ καλό αγώνα και κατάφεραν να επιβληθούν των Βέλγων Sander Gille και Joran Vliegen με 2-0 σετ (6-2, 6-3) για το Rotterdam Open. Ο Πέτρος και ο Στέφανος Τσιτσιπάς «άνοιξαν λογαριασμό», πετυχαίνοντας την πρώτη τους tour-level νίκη μαζί στο διπλό και παράλληλα εξασφάλισαν ένα εισιτήριο για τα προημιτελικά του Ρότερνταμ.

Στα του αγώνα, οι Βέλγοι ξεκίνησαν με ένα break το ματς, για να προηγηθούν με 2-1, όμως ο Στέφανος και ο Πέτρος ανέβασαν στροφές, έπαιξαν πολύ καλύτερα τα επόμενα λεπτά και έκαναν 3 break στη σειρά, για να κερδίσουν συνολικά τα 5 τελευταία games του σετ και να το κατακτήσουν με 6-2.

Από εκεί και πέρα, συνέχισαν να είναι οι κυρίαρχοι του αγώνα, καθώς δεν απειλήθηκαν σε κανένα service game τους στο 2ο σετ και έκαναν ακόμα ένα break στο 6ο game (4-2), για να ολοκληρώσουν τη νίκη τους στο 9ο game.

Με την πρώτη τους νίκη στο ATP Tour, Στέφανος και Πέτρος προκρίθηκαν στα προημιτελικά του ABN AMRO World Tennis Tournament στο Ρότερνταμ, όπου θα αντιμετωπίσουν είτε τους κορυφαίους του ταμπλό, Juan Sebastian Cabal και Robert Farah, είτε το επίσης πολύ δυνατό δίδυμο των Henri Kontinen και Edouard Roger-Vasselin.

Χάρη στη νικηφόρα τους πρεμιέρα, ο Πέτρος Τσιτσιπάς θα «εκτοξευθεί» στην παγκόσμια κατάταξη του διπλού, καθώς από το Νο.801 του κόσμου θα κερδίσει περισσότερες από 400 θέσεις και θα μπει στο Top 400!