Στον τελικό του Κυπέλλου Ισπανίας οι Βάσκοι, προκρίθηκαν στην παράταση
05/03/2021 00:50

Η Αθλέτικ Μπιλμπάο προκρίθηκε σε έναν ακόμη τελικό του Copa del Rey, αποκλείοντας στην παράταση τη Λεβάντε, νικώντας την με 2-1 εκτός έδρας. Αντίπαλος θα είναι η Μπαρτσελόνα.

Το Copa del Rey είναι η διοργάνωση της Αθλέτικ Μπιλμπάο. Την στιγμή που εκκρεμεί ο… περσινός τελικός με τη συμπολίτισσα Ρεάλ Σοσιεδάδ (3 Απριλίου στη Σεβίλλη), οι Βάσκοι προκρίθηκαν και στον φετινό, αφού πέρασαν νικηφόρα από την έδρα της Λεβάντε στην παράταση σε ένα ματς θρίλερ.

Μετά το 1-1 του πρώτου αγώνα στο “Σαν Μαμές”, οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες στο 90λεπτο με το ίδιο σκορ. Ο Μάρτι Ρότζερ Σαλβαδόρ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 17′, αλλά στο ημίωρο ο Ραούλ Γκαρθία ισοφάρισε από την άσπρη βούλα, με το αποτέλεσμα να μην αλλάζει μέχρι το φινάλε.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στο εξτρά τριαντάλεπτο της παράτασης και ενώ φαινόταν πως ούτε εκεί θα έλυναν τις διαφορές τους οι δυο ομάδες, ο Άλεξ Μπερένγκερ στο 112′ σημείωσε το δεύτερο γκολ για τη Μπιλμπάο, το οποίο και κράτησε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή. Αντίπαλος στον τελικό θα είναι η Μπαρτσελόνα που απέκλεισε τη Σεβίλλη.