Μοιρασιά στο Παφιακό
06/03/2021 18:03

Πάφος και ΑΠΟΕΛ έμειναν στο ισόπαλο 1-1 στο «Στέλιος Κυριακίδης», μοιράστηκαν από ένα ημίχρονο και έναν βαθμό. Οι γαλαζοκίτρινοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο μέρος και παρά το γεγονός ότι προηγήθηκαν στην αρχή της επανάληψης, η Πάφος πήρε τα ηνία του αγώνα και έφτασε στην ισοφάριση.

Το πρώτο ημίχρονο είχε ρυθμό, το ΑΠΟΕΛ είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων, ενώ είχε κλείσει τους διαδρόμους της ομάδας της Πάφου. Οι γαλαζοκίτρινοι έφτασαν σε μία μεγάλη ευκαιρία με τον Μπεν Σαχάρ να αστοχεί από πολύ κοντά στο 17′. Ο Κλωναρίδης ήταν πολύ επικίνδυνος επιθετικά, έβρισκε διαδρόμους και δημιουργούσε με τις παράλληλες μπαλιές του, αλλά και το σουτ που δοκίμασε στο 38′. Η Πάφος απείλησε μόνο με τον Τόρες στο 41′. Έτσι οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο δεύτερο μέρος η εικόνα άλλαξε, με το γκολ του Ντε Βινσέντι στο 52′ με απευθείας εκτέλεση φάουλ, να παίζει σημαντικό ρόλο. Το ΑΠΟΕΛ συνέχισε να είναι καλύτερο για μερικά λεπτά ακόμα, όπου έφτασε και σε δεύτερο γκολ στο 66′, όμως ακυρώθηκε ως επιθετικό φάουλ (χέρι). Από εκεί και πέρα η Πάφος ξεκίνησε να παίρνει τα ηνία του αγώνα και να δημιουργεί ευκαιρίες για να ισοφαρίσει. Τελικά ο Μπεριγκό στο 83′ έδωσε τη λύση με κοντινό πλασέ.

Θυμηθείτε εδώ την εξέλιξη του αγώνα.

Πάφος FC (Σ. Κωνσταντινίδης): Ρούτκο, Σάιθ, Κβίντα, Τόρες (72′ Μπεριγκό), Φουρ, Αουρέλιο, Φυλακτού (63′ Βα), Αραγιούρι, Βαλακάρι, Πάνιτς, Ράκελς (63′ Καμπράλ).

ΑΠΟΕΛ (Σ. Πουρσαϊτίδης): Ουζόχο, Σάντος, Ζόρζε, Ντε Βινσέντι, Μπεν Σαχάρ (85′ Νούχιου), Ανουάρ, Κατσαντώνης, Σατσιάς (75′ Γαβριήλ), Κλωναρίδης (59′ Ντογκαλά), Γουήλερ, Σιέλης.