Πρόκριση στην παράταση για την ΑΕΚ
07/03/2021 20:29

Μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα που κρίθηκε στην παράταση, η Πετρολίνα ΑΕΚ πέρασε νικηφόρα από το Κλειστό Αγίου Δομετίου, κερδίζοντας με 86-79 την ΕΑΣ Ομόνοια και πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του Κυπέλλου ΟΠΑΠ Basket League.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ντέρεκ Ογκμπέιντε με  20 πόντους (13 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Στο πρώτο δεκάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια και με το καλάθι του Γκαμπλ στα τελευταία δευτερόλεπτα η περίοδος έληξε στην ισοπαλία 16-16. Στο 12′ το λέι απ του Μανωλόπουλου έφερε τη διαφορά στον έναν πόντο (19-18), με τους γηπεδούχους στη συνέχεια να φτιάχνουν σερί 11 πόντων και στο 14′ ο Γκαμπλ με δίποντο πέτυχε το 30-18.

Ακολούθησε σερί επτά πόντων από την ομάδα της Λάρνακας και η διαφορά έπεσε ξανά σε μονοψήφιο αριθμό (30-25) στο 16′ με το καλάθι του Ογκμπέιντε. Στο 19′, μετά από δύο σερί τρίποντα (Μανωλόπουλος, Σιζόπουλος) η ΑΕΚ μπήκε μπροστά στο σκορ (34-37), ενώ το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με νέο τρίποντο, αυτή τη φορά από τον Παντελή, που έκανε το 40-34 για τους «κιτρινοπράσινους».

Στο 24′ το τρίποντο του Γιανναρά έδωσε αέρα οκτώ πόντων στην ΑΕΚ (40-48), με την Ομόνοια στο 27′ να πλησιάζει στο ένα καλάθι (50-52) μετά το δίποντο του Γουέσλεϊ, ενώ στο 29′ με το τρίποντο του Γεωργακούδη η διαφορά μειώθηκε στον έναν πόντο (55-56). Με το λέι απ του Ογκμπέιντε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έγινε το 58-55 για τους φιλοξενουμένους.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες τα έδωσαν όλα για τη νίκη, που άλλαζε συνεχώς χέρια και τελικά με το καλάθι του Γουέσλεϊ δευτερόλεπτα πριν από την ολοκλήρωση της περιόδου έγινε το 75-75 και το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση.

Στην πεντάλεπτη παράταση η ΑΕΚ πέτυχε επτά πόντους περισσότερους (11 έναντι 4) και πήρε την πρόκριση με τελικό σκορ 86-79.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 16-16, 34-40, 55-58, 75-75, 79-86 παρ.