Δεν το «Χ»-άρηκαν, συμβιβασμός στο Τσίρειο!
08/03/2021 20:58

Απώλειες βαθμών κατέγραψαν στο μεταξύ τους ντέρμπι Απόλλων και ΑΕΛ το βράδυ της Δευτέρας (08/03) στο Τσίρειο στάδιο, για την 2η αγωνιστική της β’ φάσης του πρωταθλήματος.
Παρά το δυναμικό ξεκίνημα και την πίεση που άσκησαν στην αρχή κυρίως του αγώνα οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν και έτσι το 0-0 κρίνεται ως δίκαιο αποτέλεσμα.
Η ΑΕΛ παραμένει στην 2η θέση πίσω απο την πρωτοπόρο Ομόνοια και ο Απόλλωνας στην 3η θέση με 56 βαθμούς.

ΝΩΡΙΤΕΡΑ/ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Α’ ημίχρονο:
1′ Έναρξη αγώνα.
4′  Προσπάθεια του Μπίσεσβαρ ο οποίος σούταρε και η μπάλα κατέληξε έξω.
10′ Αρκετές μονομαχίες και δυνατά μαρκαρίσματα από τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων.
16′ Κίτρινη στον Πέδρο για φάουλ.
20′ Σέντρα σουτ από τον Τόρες, η μπάλα κτύπησε σε αντίπαλο στο ΔΟΚΑΡΙ και μετά κόρνερ.
21′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ με τον Έουλερ ο οποίος δεν μπόρεσε με το ψηλοκρεμαστό σουτ αφού η μπάλα κατέληξε έξω.
23′ Κίτρινη στον Ζντραβκόφσκι για φάουλ.
25′ Διαδοχικά άστοχα σουτ από Μαέ και Ζντραβκόφσκι.
28′ Δύνατο σουτ του Πίττα ο Βοζίνια μπλόκαρε τη μπάλα με διπλή προσπάθεια.
30′ Κίτρινη στον Μεντόγιεβιτς για φάουλ.
34′ Ζήτησε πέναλτι ο Απόλλωνας. Φάουλ του Πέδρο ο Ριέρα κατέβασε και έδιωξε τη μπάλα. Οι παίκτες του Απόλλωνα ζήτησαν παράβαση για χέρι, ομως, ο Λούκας Σωτηρίου έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Ούτε το VAR ενημέρωσε τον διαιτητή για κάτι διαφορετικό.
35′ Μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΛ! Ο Μαέ μπήκε στην περιοχή και απέναντι στον Γιοβάνοβιτς, έκανε το γύρισμα προς τον Γεωργίου, όμως, το πλασέ του ήταν αδύναμο και έδιωξαν οι αμυντικοί του Απόλλωνα.
36′ Κίτρινη στον Μπεντόγια, για διαμαρτυρίες.
45′ Ένα λεπτό ο χρόνος καθυστέρησης.
45+1′ ΓΚΟΛ για τον Απόλλωνα, το οποίο όμως ακυρώνεται ως οφσάιντ. Σκόραρε ο Μάρκοβιτς αλλά υποδείχθηκε ως οφσάιντ ο Νταμπό που έδωσε την ασίστ στην αρχή της φάσης.

45+2′ Λήξη ημιχρόνου.

Β’ Ημίχρονο
46′ Έναρξη αγώνα.
46′ Σουτ στην κίνηση ο Πίττας, ψηλά έξω η μπάλα.
54′ Σέντρα του Γιούστε από δεξιά έξω η μπάλα, σουτ στην κίνηση του Γιούστε από καλή θέση
56′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Ντανίλο εντός, εκτός ο Ζντραβκόφσκι.
57′ Ευκαιρία για την ΑΕΛ. Σούταρε ο Μηνάς από διαγώνια θέση κοντά στην μικρή περιοχή ο Ρομπέρζ έβαλε την κόντρα και έδιωξε τη μπάλα σε κόρνερ.
58′ Μακρινό σουτ του Ντανίλο σε ετοιμότητα ο Γιοβάνοβιτς.
63′ Κίτρινη στον Μάρκοβιτς, σταμάτησε τη μπάλα με το χέρι.
67′ Σουτ από τον Ντιγκινί, έδιωξε δύσκολα ο Βοζίνια.
70′ Διπλή αλλαγή, για τον Απόλλωνα. Σακέτι και Ντένιτς στην θέση των Μάρκοβιτς και Χάμπου.
73′ Κίτρινη στον Σακέτι, για φάουλ.
74′ Αλλαγή για την ΑΕΛ. Αντάμοβιτς στην θέση του Ριέρα.
74′ Αντιπαράθεση μπροστά στον πάγκο της ΑΕΛ. Κίτρινη σε Έουλερ και Ρομπέρζ.
77′ Κίτρινη στον Πάντιτς για φάουλ.
79′ Τριπλή αλλαγή για τον Απόλλωνα.
Γιαννιώτας αντί Μπίσεσβαρ, Μπένσοπ αντί Ντιγκινί και Παπουνασβίλι αντί Νταμπό.
81′ Κίτρινη στον Γεωργίου για φάουλ.
83′ Άστοχο το πλασέ του Αντάμοβιτς.
90′ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις.