Δύο τέρματα ήταν λίγα…
15/03/2021 20:50

Το ΑΠΟΕΛ πήρε το τρίποντο επί της Καρμιώτισσας και σκαρφάλωσε στην πρώτη θέση του β’ γκρουπ. Οι γαλαζοκίτρινοι μπήκαν από την αρχή δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και είχαν το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού. Είχε πάρα πολλές ευκαιρίες να ανοίξει το σκορ αλλά δεν τα κατάφερνε, έφτανε μέχρι την πηγή αλλά δεν έπινε νερό.

Το γκολ για την ομάδα του Πούρσα ήρθε στο 71’ με όμορφο βολέ του Γκάρνερ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Μπεν Σαχάρ πήγε να διπλασιάσει τα τέρματα των γηπεδούχων όμως το γκολ ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ του Γκάρνερ το 2-0 έγινε στο 90+4’ με τον Ντογκαλά που βρέθηκε μόνος μπροστά σε άδεια εστία.

Ακούστε ζωντανά τον αγώνα από τον Super Sport FM 104.

Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Έναρξη αγώνα

2′ Μεγάλη ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κατσαντώνης βρέθηκε μόνος μπροστά στον Κίττο, έκανε το πλασέ αλλά απέκρουσε ο νεαρός τερματοφύλακας. Πολύ καλή κάθετη πάσα από τον Ντονγκαλά

6′ Ο Ζαχίντ εκτελεί απευθείας φάουλ από καλή θέση, διώχνουν οι αμυντικοί

9′ Πέναλτι για το ΑΠΟΕΛ! Ο Ρέινολντς ρίχνει κάτω τον Ενσούε

10′ Η φάση ελέγχεται και ο ρεφ πάει να το δει

11′ Ακυρώνεται το πέναλτι. Ο διαιτητής παίρνει πίσω την αρχική του απόφαση

Εικοσάλεπτο στο ΓΣΠ με το 0-0 να παρμένει. Το ΑΠΟΕΛ πιέζει και ψάχνει το γκολ

23′ Ευκαιρία για τους γαλαζοκίτρινους με τον Γκάρνερ. Ήταν μέσα στην περιοχή αλλά επέλεξε να μην δώσει πάσα, έκανε το σουτ αλλά ο Κίττος απέκρουσε και πήγε κόρνερ. Έντονη η αντίδραση του Πούρσα από τον πάγκο…

26′ Καλή ενέργεια από Ντονγκαλά μέσα στην περιοχή. Έδωσε την πάσα στον Γκάρνερ αλλά δεν ήταν καλή και ο Πέρεζ έδιωξε

29′ Δοκάρι για το ΑΠΟΕΛ! Εξαιρετική ενέργεια από τον Ζαχίντ, έκανε ντρίμπλες, πάσαρε στον Ενσούε που με τη σειρά του έκανε σουτ και η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι και άουτ

31′ Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα, ο Ρομό έκανε το πλασέ αλλά ήταν άστοχο και πήγε άουτ

33′ Στο έδαφος ο Στυλιανού

37′ Απειλεί η Καρμιώτισσα! Μέσα στην περιοχή ο Ρομό αλλά δεν βγήκε η τελική πάσα

38′ Ο Γκάρνερ κάνει την κεφαλιά αλλά μαζεύει ο Κίττος

Σαράντα λεπτά παιχνιδιού και στο 0-0 οι δύο ομάδες. Το ΑΠΟΕΛ φτάνει στην πηγή αλλά δεν πίνει νερό…

45′ Άλλη μια ευκαιρία για την ομάδα του Πούρσα. Ο Ζαχίντ δίνει ωραία πάσα στον Ντονγκαλά, κάνει το σούτ με το αριστερό και η μπάλα πάει άουτ

45′ Δύο τα λεπτά των καθυστερήσεων

45+1′ Ο Ζαχίντ μέσα στην περιοχή κάνει ντρίμπλες…σουτάρει αλλά ο Πέρεζ απομακρύνει

45+3΄ Εκτέλεση φάουλ από τον Ζαχίντ, έγινε η κεφαλιά αλλά η μπάλα πήγε έξω

Τέλος ημιχρόνου

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου

46′ Αλλαγή για την Καμριώτισσα, έξω ο Στυλιανού μέσα ο Μπαράνοφ

46′ Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα. Ο Ι.Σάσι στρώνει στον Ρομό, σουτάρει αλλά ο Ουζόχο μαζεύει

47′ Ο Κλωναρίδης σουτάρει και η μπάλα πάει έξω

48′ Ξανά οι γαλαζοκίτρινοι στην περιοχή με Ζαχίντ να δίνει στον Ντονγκαλά, αργούν να κάνουν κίνηση και έχασαν την μπάλα

53′ Πρώτη αλλαγή για το ΑΠΟΕΛ. Ο Λουντέμο στη θέση του Κατσαντώνη

55′ Ο Ι.Σάσι κάνει φοβερό σουτ έξω από την περιοχή με πολύ φάλτσο. Σώζει ο Ουζόχο και πάει κόρνερ

57′ Έξω ο Σατσιάς, μέσα ο Σαχάρ

62′ Ωραία κίνηση Κλωναρίδη, βρίσκει τον Ενσούε σουτάρει, η μπάλα κόντραρε και κατέληξε σε κόρνερ

64′ Ευκαιρία για την Καρμιώτισσα με τον Μ.Σάσι από πλάγια σουτάρει με δύναμη, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων

71′ ΓΚΟΛ ΓΙΑ ΤΟ ΑΠΟΕΛ! Ο Κλωναρίδης κάνει την σέντρα μέσα στην περιοχή, βρίσκει τον Γκάρνερ και με ωραίο βολέ ανοίγει το σκορ για τους γηπεδούχους

76′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Ζαχίντ εκτελεί φάουλ έξω από την περιοχή με κεφαλιά ο Μπεν Σαχάρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα

Το γκολ ακυρώνεται! Διαμαρτυρίες από την Καρμιώτισσα για επιθετικό φάουλ του Γκέρνερ. Ο ρεφ πάει να το δει στο VAR και ακυρώνει το γκολ

84′ Τριπλή αλλαγή για τον Πούρσα. Έξω οι Γκάρνερ, Ζαχίντ, Κλωναρίδης μέσα οι Νούχιου, Σιέλης, Γαβριήλ

86΄Η σέντρα του Ντογκαλά μέσα στην περιοχή, ο Νούχιου ήταν έτοιμος για την κεφαλιά αλλά του στερεί το γκολ ο Κίττος με σωτήρια επέμβαση

90′ Τέσσερα λεπτά καθυστερήσεις

90+5′ ΓΚΟΛ 2-0! Ο Ντογκαλά μόνος μπροστά σε άδεια εστία και διπλασίασε τα τέρματα του ΑΠΟΕΛ