Επιστροφή με γκέλα για τους ροσονέρι
03/04/2021 15:45

Με γκέλα επέστρεψε η Μίλαν στη Serie A αφού έμεινε στο ισόπαλο 1-1 με την Σαμπντόρια. Ο Κουαλιαρέλα άνοιξε το σκορ και ο Χάουγκε έσωσε το βαθμό για τους ροσονέρι στο 87′.

Με γκέλα επέστρεψε στη δράση η Μίλαν. Ο Ζλάταν Ιμπραχίμοβιτς και η παρέα του έμειναν στο 1-1 με την Σαμπντόρια και μάλιστα θα είχαν χάσει εάν ο Χάουγκε δεν έφερνε το ματς στα ίσα στο 87′.

Όλη η δράση του αγώνα έγινε στο δεύτερο ημίχρονο. Η Σαμπντόρια άνοιξε το σκορ στο 57′ μετά από ένα παιδικό λάθος της άμυνας της Μίλαν.

Ο Τεο Ερνάντεζ ενώ είχε τέσσερις συμπαίκτες να πασάρει έστειλε την μπάλα πάνω στον Κουαλιαρέλα κι εκείνος με την μία πλάσαρε τον Ντοναρούμα ο οποίος δεν μπορούσε να κάνει απολύτως τίποτα.

Με αυτό το γκολ ο έμπειρος επιθετικός έγινε μόλις ο τρίτος παίκτης στην ιστορία της Σαμπντόρια που για έκτη διαφορετική σεζόν σκοράρει πάνω από δέκα γκολ (Μαντσίνι και Βιάλι οι προηγούμενοι).

Δύο λεπτά μετά το γκολ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο αφού αποβλήθηκε ο Σίλβα με δεύτερη κίτρινη. Η Μίλαν πίεσε για να καταφέρει να φτάσει στην ισοφάριση.

Τελικά τα κατάφεραν στο 87′ όταν σε αντεπίθεση ο Χάουγκε που είχε ως αλλαγή πλάσαρε υποδειγματικά τον Αουντέρο και έκανε το 1-1.

ΜΙΛΑΝ: Ντοναρουμά, Σαελεμαέκερς, Σίμον Κιάερ, Τομόρι, Τέο, Μπενασέρ, Κεσιέ, Καστιγιέχο, Τσαλχάνογλου, Κρούνιτς, Ιμπραχίμοβιτς

ΣΑΜΠΝΤΟΡΙΑ: Αουντέρο, Μπερεσζίνσκι, Τονέλι, Κόλι, Ογκέλο, Καντρέβα, Θόρσμπι, Σίλβα, Νταμσκάραντ, Κουαλιαρέλα, Γκαμπιαντίνι