Διπλό στον Στρόβολο…
07/04/2021 22:06

Η Πετρολίνα ΑΕΚ «έσπασε» την έδρα του Κεραυνού, κερδίζοντας μετά από ένα συναρπαστικό αγώνα με 88-86  στο στάδιο «Κώστας Παπαέλληνας», κάνοντας το 1-0 στη σειρά των τελικών της ΟΠΑΠ Basket League. Ο επόμενος αγώνας ανάμεσα στις δύο ομάδες είναι το ερχόμενο Σάββατο (10/04, 17:00) στο «Κίτιον», έδρα της ομάδας της Λάρνακας.

Ως ο ΜVP του αγώνα αναδείχθηκε ο Ιάκωβος Παντελή με 22 πόντους (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ και 2 ασσίστ), ενώ εκ των κορυφαίων ήταν και ο Ντεζόν Ντέιβις με 29 πόντους (3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 1 ασσίστ).

Στο 3′ ο Κεραυνός με λέι απ του Ρόρι πήρε προβάδισμα έξι πόντων (11-5), με την ΑΕΚ να κάνει την ανατροπή και στο 5′ με δύο βολές του Παντελή μπήκε μπροστά (13-14). Στο 8′ ο Ντέιβις με δίποντο έδωσε προβάδισμα τεσσάρων πόντων (18-22) στην ομάδα της Λάρνακας, με τους γηπεδούχους να ολοκληρώνουν το πρώτο δεκάλεπτο με σερί επτά πόντων και με το τρίποντο του Στυλιανού στο 9′ έκαναν το 25-22.

Στο 15′ το τρίποντο του Σιζόπουλου έβαλε εκ νέου μπροστά στο σκορ την ΑΕΚ (32-34). Στη συνέχεια η διαφορά αυξομειωνόταν, με τους «κιτρινοπράσινους» να προηγούνται μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (42-46).

Στο 22′ το λέι απ του Ογκμπέιντε έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με πέντε πόντους (48-53), με τους γηπεδούχους να παίρνουν προβάδισμα στο 24′ με το δίποντο του Ροζέλ (54-53). Από εκεί και πέρα, το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, με το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται στην απόλυτη ισορροπία 68-68.

Οι δύο ομάδες ήταν κοντά και στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τη μεγαλύτερη διαφορά να καταγράφεται στο 37′ όταν ο Ογκμπέιντε με λέι απ έβαλε μπροστά την ΑΕΚ με τέσσερις πόντους (77-81). Οι «ερυθροκίτρινοι» στο 38′ ισοφάρισαν εκ νέου (81-81) με τις δύο βολές του Γουίλιαμσον. Τελικά, η ΑΕΚ πήρε το εκτός έδρας φύλλο με τελικό σκορ 88-86.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 25-22, 42-46, 68-68, 86-88