Φινάλε στη σεζόν με εμφατική νίκη
08/04/2021 22:52

Νίκη χωρίς βαθμολογικό ενδιαφέρον πήρε η Άλμπα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα με 81-58 για την 34η και τελευταία αγωνιστική της EuroLeague.

Με νίκη αποχαιρέτησε τη συνέχεια της EuroLeague η Άλμπα, επικρατώντας του Ερυθρού Αστέρα με 81-58 για την 34η και τελευταία αγωνιστική της EuroLeague. Τι κι’ αν οι δύο ομάδες έχουν μείνει εκτός playoffs της διοργάνωσης, η Άλμπα παρουσιάστηκε πιο ψυχωμένη και έκλεισε με θετικό αποτέλεσμα τη σεζόν.

Απ’ την άλλη ο Ερυθρός Αστέρας είχε πολλά κενά στην επίθεση και παρά την προσπάθειά του να μαζέψει τη διαφορά και να πλησιάσει στο σκορ, δεν κατάφερε να ακολουθήσει το ρυθμό της Άλμπα και έκλεισε τη σεζόν πραγματοποιώντας πολύ μέτρια εμφάνιση.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Παρά το νωθρό ξεκίνημα και των δύο ομάδων στα πρώτα λεπτά του ματς, η Άλμπα αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ με τρίποντο του Λόιντ, πήρε εκείνη το προβάδισμα με οκτώ πόντους σε ένα διάστημα τριών λεπτών. Οι γηπεδούχοι, ήταν εμφανώς καλύτεροι επιθετικά στην πρώτη περίοδο και παρά την επιστροφή του Ερυθρού Αστέρα, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +2. Η Άλμπα βρήκε τον τρόπο να διευρύνει και πάλι το προβάδισμά της με το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου και πήγε τη διαφορά στο +7. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ως μοναδικούς εκφραστές στην επίθεση τους Σιμόνοβιτς και Λόιντ, χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό. Ο Ερυθρός Αστέρας, είχε πολλά προβλήματα στην επίθεση και την Άλμπα να πηγαίνει τη διαφορά σε διψήφια νούμερα και να κλείνοντας το πρώτο μισό του αγώνα με ένα ασφαλές προβάδισμα 19 πόντων.

Ίδια εικόνα και στο δεύτερο μισό του αγώνα με την Άλμπα πλέον να παίζει ελεύθερα στην επίθεση, να πιέζει αρκετά στην άμυνα και να βάζει δύσκολα στον Ερυθρό Αστέρα που ήταν εκτός ρυθμού. Οι γηπεδούχοι δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα σε δημιουργία και εκτέλεση, πυροβολούσαν από την περίμετρο και έκλεισαν την τρίτη περίοδο στο +20. Με το ματς πλέον να έχει θεωρητικά κριθεί, η Άλμπα δεν έριξε το ρυθμό της παρά την σχετική πίεση του Ερυθρού Αστέρα, ιδιαίτερα στην άμυνα. Οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν στο σκορ με τον συνήθη ύποπτο, Τζόρναν Λόιντ, ωστόσο η διαφορά ήταν αρκετά μεγάλη για να καλυφθεί. Οι Σέρβοι κυνήγησαν κάθε κατοχή και εκμεταλλεύτηκαν τα σημάδια χαλάρωσης της Άλμπα, ωστόσο ήταν πλέον αργά και οι γηπεδούχοι έκλεισαν την σεζόν στην EuroLeague με νίκη.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ρίζικ, Πέρεθ, Ντιφαλά

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-22, 49-30, 66-46, 81-58

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Σίβα 17 (3/6 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 8 ασίστ), Γκιφάι 2, Ντέλοου 5, Έρικσον 12 (4/6 τρίποντα), Μάτισεκ 3, Σνάιντερ 6 (3/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Φοντέκιο 13 (3/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ), Κουμάτζε 2, Τίμαν 5 (4 κλεψίματα), Γκρέιντζερ 2 (8 ασίστ), Σίκμα 6, Λάμερς 8 (4/6 δίποντα).

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Χολ, Γουόλντεν 2 (2 κλεψίματα, 3 λάθη), Λόιντ 10 (2/8 δίποντα, 2/4 τρίποντα), Ουσκόκοβιτς 5, Λάζιτς , Ραντάνοφ , Ντόμπριτς 8 (3 κλεψίματα, 4 λάθη), Σιμόνοβιτς 12 (4/7 τρίποντα), Γιάγκοντιτς – Κουρίτζα 2, Κούζμιτς 5 (8 ριμπάουντ), Νόκο 5 (11 ριμπάουντ), Νταβιντόβατς 7

Τα ομαδικά στατιστικά της Άλμπα: 21/41 δίποντα, 12/29 τρίποντα, 3/3 βολές, 35 ριμπάουντ (26+9), 24 ασίστ, 11 κλεψίματα, 11 λάθη, 2 τάπες.

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 10/36 δίποντα, 9/21 τρίποντα, 11/16 βολές, 32 ριμπάουντ (20+12), 13 ασίστ, 7 κλεψίματα, 19 λάθη, 3 τάπες.