Κυπελλούχος η Ομόνοια σε συγκλονιστικό τελικό!
09/04/2021 22:23

Η Ομόνοια έκανε την μεγάλη ανατροπή και επικράτησε της Απόλλων Ladies με 4-3 στα πέναλτι και κατέκτησε το κύπελλο! Το σκορ παρέμεινε στο 0-0 στην κανονική διάρκεια του 90λέπτου και στην παράταση, με την Απόλλων να έχει το πάνω χέρι χωρίς όμως να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα. Οι πράσινες κατάφεραν να κρατήσουν το 0-0 μέχρι τα πέναλτι, όπου και επικράτησαν με 4-3!

Παρακολουθήστε την εξέλιξη του Τελικού:

Έναρξη αγώνα.

10‘ Η Απόλλων Ladies έχει την πρωτοβουλία των κινήσεων στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να έχει δημιουργηθεί κάποια ευκαιρία. Αρκετά δυνατά μαρκαρίσματα έχουμε δει στα πρώτα λεπτά.

15‘ Πρώτη καλή στιγμή για την Απόλλων Ladies. Σουτ της Χάρντι, πέφτει η Κουζάλη και μπλοκάρει.

25‘ Ευκαιρία με την Χάρντι να προσπαθεί να σουτάρει μέσα από την περιοχή, κοντράρει η μπάλα στα σώματα.

35‘ Σουτ της Χάγκμαν, η μπάλα περνάει έξω.

42‘ Κίτρινη κάρτα στην Παπαδοπούλου.

45‘ Τρία λεπτά ο χρόνος καθυστερήσεων.

Έναρξη Β’ ημιχρόνου.

48‘ Πρώτη επίσκεψη της Ομόνοιας στα καρέ της Απόλλων Ladies, κέρδισε κόρνερ που όμως πέρασε ανεκμετάλλευτο.

54‘ Φάση διαρκείας για τις Απόλλων Ladies, με όφελος ένα κόρνερ.

58‘ Μεγάλη ευκαιρία για την Ομόνοια! Η Τόμα μπήκε στην περιοχή, πλασάρει, σώζει η Ματθαίου!

65‘ Κίτρινη κάρτα στην Λέστερ.

66‘ Ευκαιρία για την Απόλλων Ladies! Η Φρέντα μπήκε στην περιοχή, η Λόκγουντ έκανε το πλασέ, έδιωξε η άμυνα της Ομόνοιας!

73′ H Φρέντα κάνει την κεφαλιά, εύκολα η Κουζάλη

79′ Σουτάρει η Φρέντα, μπλοκάρει η Κουζάλη

88′ Αναγκαστική αλλαγή για την Ομόνοια. Ιορτακούσι έξω, Κλεοβούλου μέσα

90΄ Τέσσερα τα λεπτά των καθυστερήσεων

90+2′ Κίτρινη στην Ξυλούρη

90+4′ Στην περιοχή η Φρέντα, δεν προλαβαίνει και μαζεύει η Κουζάλη

Τέλος 90λεπτου, το παιχίδι πάει στην παράταση

Έναρξη παράτασης

94′ Κλασική ευκαιρία για Απόλλων, η Χάρντι κάνει την κεφαλιά, αλλά έκοψε στην γραμμή η Ξυλούρη

97′ Σουτάρει η Λόκγουντ, στα χέρια της Κουζάλη η μπάλα

105′ Ένα λεπτό επιπρόσθετος χρόνος

Τέλος πρώτου ημιχρόνου της παράτασης

Έναρξη δευτέρου ημιχρόνου της παράτασης

106′ Απευθείας χτύπημα φάουλ από την Τομά χωρίς να καταφέρει να απειλήσει

109΄Μεγάλη ευκαιρία για τις Απόλλων, ξανά αποκρούει πάνω στη γραμμή η Ξυλούρη

110′ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ από την Παναγιώτου! Η μπάλα πήγαινε μέσα αλλά έκανε σπουδαία απόκρουση η Κουζάλη

120‘ Κίτρινη στην Ρίο Χάρντι για διαμαρτυρίες

120′ Δύο λεπτά καθυστερήσεις

Τελευταίο σφύριγμα! Η αναμέτρηση πάει στα πένατλι!

Πρώτη εκτέλεση πέναλτι από την Φρέντα, έξω η μπάλα! 0-0

Παπαδοπούλου εκτελεί για την Ομόνοια, επανάληψη γιατί δεν πατά στη γραμμή η Ματθαίου 1-0 η Ομόνοια!

Ρίο Χάρτνι εκτελεί, απποκρούει η Κουζάλη! δύο χαμένα πέναλτι η Απόλλων!