Βόλεϊ: Βραδιά ντέρμπι, ίσως και τίτλου!
12/04/2021 08:09

Το πλέον καθοριστικό παιχνίδι στο φετινό πρωτάθλημα γυναικών διεξάγεται απόψε (20:00, Cablenet 7Sports TV) στο «Απόλλων Αρένα». To νέο μεγάλο λεμεσιανό ντέρμπι ανάμεσα στον Ρroperty Gallery Απόλλων και τη Robo Markets ΑΕΛ, δεύτερο σε τρεις μέρες, παίρνει τον τίτλο του αγώνα της χρονιάς!

Νίκη με οποιοδήποτε σκορ για την Robo Markets ΑΕΛ την χρήζει πρωταθλήτρια από σήμερα. Αντίθετα μια νίκη του Property Gallery Απόλλων διατηρεί την αγωνία και το σασπένς. Οι γηπεδούχες γνωρίζουν ότι δεν έχουν άλλη επιλογή παρά να κερδίσουν για να μείνουν ζωντανές.

Την Παρασκευή έχασαν, αλλά έδειξαν ικανές να κερδίσουν την ΑΕΛ στην έδρα της. Σημειώνεται ότι για τον Απόλλωνα τα πάντα θα κριθούν αυτή την εβδομάδα, αφού εκτός από το ντέρμπι, την Πέμπτη αγωνίζεται εκτός έδρας με την Ανόρθωση και την Κυριακή με την Ολυμπιάδα.

Η ΑΕΛ ξέρει ότι με νίκη σηκώνει το τρόπαιο και δεν θα βασίζεται σε άλλους για να το κάνει πιο μετά. Άρα θα μπει στο παρκέ με ένα και μοναδικό στόχο, στον τελευταίο της αγώνα στο πρωτάθλημα. Ο κόουτς Στέλιος Μάσιας έχει προετοιμάσει την ομάδα και ψυχολογικά λόγω της σημασίας του ντέρμπι. Σε περίπτωση ήττας, η αγωνία της ΑΕΛ θα παραταθεί μέχρι την Κυριακή, που ολοκληρώνονται οι αγώνες του Απόλλωνα, με την ελπίδα να «στραβοπατήσει» κάπου ο συμπολίτης.

Ημιτελικοί στους άνδρες

Βγαίνει απόψε το ζευγάρι του τελικού στο Κύπελλο ΟΠΑΠ Α’ κατηγορίας ανδρών στο βόλεϊ μέσα από τα ζευγάρια των επαναληπτικών ημιτελικών. Ομόνοια – Green Air Παφιακός και ΑΕΚ Καραβά – ΕΝΠ είναι τα δύο παιχνίδια, που αρχίζουν στις 20:00.

Στα «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία» θα διεξαχθεί το έκτο φετινό ντέρμπι μεταξύ της Ομόνοιας και του Παφιακού. Οι πράσινοι, με τη νίκη στην Πάφο την Παρασκευή (3-1) έχουν σαφές προβάδισμα και την έδρα υπέρ τους. Η θέληση για το νταμπλ στους πρωταθλητές είναι τεράστια και θα ψάξουν άλλη μια νίκη που θα είναι η 28η φετινή και θα τους στείλει στον τελικό. Ο Παφιακός για να μπορέσει να διεκδικήσει το τρόπαιο και να μην αποχαιρετίσει απόψε τη σεζόν, θα πρέπει να νικήσει μέσα στη Λευκωσία. Η πρόκριση περνάει μόνο μέσα από το χρυσό σετ. Πρώτιστα θα πρέπει να εξασφαλίσει τη νίκη με 3-0 ή 3-1. Πολύ δύσκολο το έργο της παφιακής ομάδας, αλλά έχει την ποιότητα και το ταλέντο για να τα καταφέρει.

Μεγάλο παιχνίδι αναμένεται στο «Σπύρος Κυπριανού» μεταξύ δύο ομάδων που επιδιώκουν πολύ την πρόκριση στον τελικό. Ισχυρό προβάδισμα λόγω του πρώτου αγώνα έχει η ΕΝΠ μετά τη νίκη της με 3-0 και πάει στη Λεμεσό για να σφραγίσει την πρόκρισή της. Η ΑΕ Καραβά δεν έχει να χάσει κάτι και θα τα δώσει όλα. Όπως και ο Παφιακός, έτσι και η προσφυγική ομάδα χρειάζεται πρώτιστα νίκη με 3-0 ή 3-1 και μετά επικράτηση στο χρυσό σετ.

Β’ κατηγορία γυναικών

Για την 4η αγωνιστική του ομίλου 1-4 στη Β’ κατηγορία γυναικών, η Νέα Σαλαμίνα νίκησε εκτός έδρας με 3-2 σετ την Ανόρθωση Πετόσφαιρα και συνεχίζει αήττητη στην κορυφή. Ακόμα, ο Δικέφαλος Γερίου νίκησε τον Άρη Πολεμίου με 3-0.