Απόλλων: Ψάχνοντας την… ανάσταση σε «νεκρό χρόνο»
14/04/2021 14:25

Το γκολ του Ντονάλντ Γκεριέ στο 90’+4’ στο τελευταίο ντέρμπι με την Ανόρθωση σώζοντας την παρτίδα για τον Απόλλωνα (1-1), ήταν μια εξέλιξη η οποία κατεγράφη για δεύτερο σερί παιχνίδι. Βλέπετε και στην προηγούμενη αναμέτρηση με την Ομόνοια στο Τσίρειο, αυτήν της πέμπτης αγωνιστικής των πλέι οφ, οι «κυανόλευκοι» σκόραραν επίσης στις καθυστερήσεις (90’+2’) με τον Μπένσοπ, ο οποίος χάρισε τη νίκη στη λεμεσιανή ομάδα.

Αυτές τις δύο φορές, συν άλλη μια, ο Απόλλωνας κατάφερε να εξασφαλίσει βαθμολογικό όφελος στις καθυστερήσεις, αφού και στον αγώνα του β’ γύρου με την Καρμιώτισσα (06/02), ο Μπαγκαλί Νταμπό διαμόρφωσε το τελικό 1-1 στο 90’+8’. Ήταν ένα παιχνίδι στο οποίο οι «κυανόλευκοι» έβαλαν στη… μέγγενη τον αντίπαλό τους, δεν κέρδισαν, ωστόσο σώθηκαν παίρνοντας έστω τον έναν βαθμό.

Όσον αφορά σε άλλες δύο περιπτώσεις που η ομάδα της Λεμεσού έστειλε την μπάλα στο αντίπαλο πλεκτό σε χρόνο καθυστερήσεων, ήταν σε αγώνες που στον έναν είχε εξασφαλισμένη τη νίκη και στον άλλον απλώς μείωσε στο σκορ. Συγκεκριμένα, στις 6 Δεκεμβρίου 2020 στο «Τάσος Μάρκου» σε εκείνο το εμφαντικό 5-1 επί της Ένωσης Νέων Παραλιμνίου, οι κυανόλευκοι είχαν βάλει το κερασάκι στην τούρτα, πετυχαίνοντας το πέμπτο τέρμα τους με τον Νικολά Ντιγκινί στο 90’+5. Προ διμήνου, όσον αφορά το μοναδικό ματς που σκόραρε ο Απόλλωνας στις καθυστερήσεις, αλλά ηττήθηκε, ο Ντιγκινί είχε σκοράρει στο 90’+3’ μειώνοντας σε 1-2 στο ντέρμπι με την ΑΕΛ (15 Φεβρουαρίου 2021).

Αν χρειάζεται ένα καταληκτικό συμπέρασμα βάσει των πιο πάνω, είναι η προσπάθεια που κάνει ο Απόλλωνας ο οποίος δείχνει ότι παλεύει σχεδόν σε όλα του τα παιχνίδια μέχρι να ολοκληρωθεί ο αγώνας. Ακόμα και σε αγώνες κατά τους οποίους η ομάδα του Γιάννη Πετράκη δεν βρήκε ένα γκολ, στις καθυστερήσεις, κυνήγησε το τέρμα ενώ σε κάποιες αναμετρήσεις έχει καταφέρει να… δει δίχτυα και λίγο πριν τη συμπλήρωση των 90λέπτων.