Με Καλτσά στο πρώτο ραντεβού η «κυρία»
14/04/2021 19:12

Με χρυσό σκόρερ τον  Καλτσά στο 19΄ η  Ανόρθωση πήρε ελαφρύ προβάδισμα πρόκρισης, επικρατώντας 1-0 του ΑΠΟΕΛ στον πρώτο ημιτελικό που διεξήχθη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Η Ανόρθωση ήταν ανώτερη  στο α’ μέρος και ευτύχησε να σκοράρει στην πρώτη της καλή στιγμή  με τον Καλτσά, με δυνατή καλοζυγισμένη κεφαλιά . Το ΑΠΟΕΛ δεν δημιούργησε κάποια αξιόλογη τελική προσπάθεια στο πρώτο ημιχρονο.  Αντιθέτως η «κυρια» έφτασε πιο κοντά σε ενα δεύτερο τέρμα, με το δοκάρι του Κβιλιτάια.

Καλύτερη η εικόνα του  ΑΠΟΕΛ στο δεύτερο 45λεπτο κυρίως μετά  την αποβολή φυσικά του Νταουσβίλι στο 53’.Οι γαλαζοκίτρινοι έφτιαξαν αρκετές ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν το πολύτιμο εκτός έδρας γκολ. Πρωταγωνιστές των καλύτερων φάσεων απο πλευράς φιλοξενούμενων,  Μπεν Σαχάρ,  Ζαχίντ,  Νσούε και  Γαβριήλ με τον Λορια να παρεμβαίνει σε κάποιες εξ αυτών με επιτυχία.

Η εξέλιξη του αγώνα

Έναρξη

• Μονόλεπτος σιγή εις μνήμην του Σωτήρη Μιχαήλ Χατζηκωνσταντή.

Σφύριγμα από τον Ιταλό Maurizio Mariani

5΄χωρίς κάτι αξιοσημείωτο στο πρώτο σκέλος του παιχνιδιού

10΄ Με ελαφρά υπεροχή η Ανόρθωση αλλα χωρις κατι το ιδιαίτερο ακομη απο ευκαιρίες στο ντέρμπι.Ο ρυθμός του αγώνα να είναι σχετικά αργός.

15΄ Καλό το γύρισμα του Κλωναρίδη από τα δεξιά στην περιοχή, ο Κορρέα πρόλαβε και έδιωξε τη μπάλα.

16′ Νέο γύρισμα του Κλωναρίδη από δεξιά, ασταθής απόκρουση του Λόρια αρχικά και έπειτα ο Κορρέα απομακρύνει

19΄ ΓΚΟΛ 1-0 για την Ανόρθωση με τον Κάλτσα στην πρώτη τελική του αγώνα. Μπαλιά του Οκριασβίλι, ο Καλτσάς με δυνατή-ζυγισμένη κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Ουζόχο.

*** Η Ανόρθωση μπήκε καλύτερα αλλά μετά το δέκατο λεπτό το ΑΠΟΕΛ κράτησε περισσότερο μπάλα και ήταν πιο επιθετικό

24′ Κίτρινη κάρτα στον Νταουσβίλι.

26′ Σέντρα του Καλτσά, ο Κβιλιτάια κέρδισε, ο Βινίσιους τον σταμάτησε με τάκλιν αλλά η φάση σταμάτησε για χέρι του Γεωργιανού

***  Χωρίς φάση μετά το γκολ με την συμπλήρωση μισής ώρας

40΄*** Χωρις αντίδραση μετα το γκολ οι γαλαζοκίτρινοι. Ακίνδυνη  η Ανόρθωση μετά το 1-0.

41′ Ο Καλτσάς βγήκε απέναντι απο τον Ουζόχο που βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ αλλά η φάση ακυρώνεται για οφσάιντ.

43′ Βαθιά μπαλιά για τον Κβιλιτάια, ο Ουζόχο βγήκε και μάζεψε

45′ Δοκάρι η Ανόρθωση. Ο Κβιλιτάια από κοντά σημάδεψε το κάθετο δοκάρι του Ουζόχο.

Ένα λεπτό οι καθυστερήσεις

ΤΕΛΟΣ  πρώτου μέρους

Έναρξη B’ ημιχρόνου

48′ Μεγάλη φάση για το ΑΠΟΕΛ. Ο Κλωναρίδης σέντραρε , ο Σαχάρ  δεν πρόλαβε να πλασάρει τον Λόρια

53′ Κίτρινη στον Νταουσβίλι για τάκλιν στον Ανουάρ στον χώρο του κέντρου. Ειναι η δεύτερη, συνεχίζει με δέκα η Ανόρθωση

59′ Διαμαρτυρία για πέναλτι από το ΑΠΟΕΛ με τον Ενσούε μετά από σέντρα. Η μπάλα χτυπά ψηλά στον ώμο του Κορέια όπως δείχνουν τα ριπλέι

62′  Ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ. Ο Σαχάρ κέρδισε, γύρισε και έκανε  το πλασέ από κοντά, ο Λόρια ήταν έτοιμος

65′ Νέα καλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ που πιέζει. Ο Ζαχίντ πλάσαρε από το ύψος της επανορθωτικής, ο Λόρια σε κόρνερ

75′ Πάλι καλή ευκαιρία για το ΑΠΟΕΛ, με το  σουτ του Ανουάρ μέσα στην περιοχή να πάει λίγο έξω

80′ Ο Γαβριήλ μπήκε στην περιοχη , έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να καταλήγει πάνω από την εστία του Λόρια κόντραροντας στον Κορρέα.

*** Σύνεχως στην επίθεση το ΑΠΟΕΛ , ψάχνει το γκολ.

88′ Δυνατό σουτ του Ντε Βινσέντι από μακριά, ξανά έτοιμος ο Λόρια