Ήταν καλύτερος και το σήκωσε ο δικέφαλος
16/04/2021 21:47

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του στο βόλεϊ γυναικών κατακτώντας το 21ο Κύπελλο Ελλάδας μετά την επικράτηση του επί του ΑΟ Θήρας με 3-0 σετ.

Ο ΠΑΟΚ κατέκτησε τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του στο βόλεϊ γυναικών κατακτώντας το 21ο Κύπελλο Ελλάδας με την ομάδα του Τάκη Φλώρου να επικρατεί με 3-0 σετ του ΑΟ Θήρας που επίσης διεκδικούσε στον τελικό τον πρώτο τίτλο στην ιστορία του.

Με όπλο το μπλοκ της και την επίθεση η ομάδα του ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο πρώτο σετ, πήρε προβάδισμα δύο και τριών πόντων από την αρχή και το διατήρησε μέχρι τέλους του σετ και το κατέκτησε με 25-20.

Στο δεύτερο σετ είχαμε μάχη των δύο ομάδων πόντο-πόντο έως το 14-14 αλλά ο ΠΑΟΚ με ένα επτά μηδέν σερί ξέφυγε και έφτασε στο 21-14 με την ομάδα της Σαντορίνης να απαντά και να μειώνει σε 19-21. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι όμως διατήρησαν το προβάδισμα τους μέχρι το τέλος και έφτασαν στην κατάκτηση και το δεύτερου σετ με 25-21.

Ανάλογη εξέλιξη είχε και το τρίτο σετ με την ομάδα της Θήρας όμως αυτή τη φορά να παλεύει περισσότερο. Αρχικά οι δύο ομάδες βάδιζαν μαζί στο σκορ έως το 14-14 με τον ΠΑΟΚ να ξεφεύγει και πάλι με ένα 5-0 σερί και να φτάνει στο 19-14. Η ομάδα της Σαντορίνης απάντησε με ένα δικό της 6-0 με τη Φορντ στο σερβίς και πήρε προβάδισμα στο σκορ με 20-19. Ο ΠΑΟΚ όμως απάντησε, πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 21-19, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο-πόντο μέχρι τέλους με την ομάδα της Θεσσαλονίκης να φτάνει στο τελικό 25-23 και στην κατάκτηση του τρίτου σετ αλλά και του Κυπέλλου.

Τα σετ: 20-25, 21-25, 23-25