Πήρε το ντέρμπι και τώρα… οι δυό τους!
18/04/2021 19:15

Ο Απόλλωνας κέρδισε την ΑΕΛ με 2-1 στο ντέρμπι του Τσιρείο και μένει… μόνος στο κυνήγι της Ομόνοιας για το φετινό πρωτάθλημα!

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι από τον Ντιγκινί στο 30ο λεπτό, ενώ διπλασίασαν τα τέρματα με τον Μπίσεσβαρ, μετά από τραγικό λάθος του Βοζίνια στο 73′. Ο Ντανίλο μείωσε στο 88′, όμως ήταν αργά…

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν επιφυλακτικές, έχοντας το μυαλό περισσότερο στην άμυνα. Να σημειώσουμε πως ο Μηνάς Αντωνίου τραυματίστηκε στο 2ο λεπτό, προσπάθησε να συνεχίσει, όμως στο 13′ δεν άντεξε και έγινε αναγκαστική αλλαγή. Ο Κυριάκου που τον αντικατέστησε, υπέπεσε σε πέναλτι στο 29′ αφού ανέτρεψε τον Κυριάκου. Ο Ντιγκινί άνοιξε το σκορ, κάνοντας παράλληλα πιο συναρπαστικό το παιχνίδι, αφού η ΑΕΛ ανοίχτηκε και οι δύο ομάδες έβρισκαν πιο εύκολα κενούς χώρους. Παρόλα αυτά έφυγαν για τα αποδυτήρια χωρίς να πετύχουν κάποιο γκολ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλωνας έκανε διαχείριση του σκορ. Δεν επέτρεπε στην ΑΕΛ να δημιουργήσει σοβαρές ευκαιρίες, ενώ είχε σε καλή μέρα και τον Γιοβάνοβιτς. Στο 73′ ήρθε το λάθος του Βοζίνια, ο οποίος έδωσε εύκολο γκολ στον Μπίσεσβαρ που είχε μπει αλλαγή λίγα λεπτά νωρίτερα. Η ΑΕΛ πίεσε, κατάφερε να μειώσει με το σουτ του Ντανίλο στο 88′, ενώ ο Γιοβάνοβιτς έκανε την απόκρουση του αγώνα στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά από σουτ του Μαέ.